Свечано прослављен празник Усековања главе Св. Јована Претече

У дечанском метоху у Великој Хочи, посвећеном Св. Јовану Крститељу, свечано је прослављен празник Усековања главе Св. Претече. Свету Литургију служио је игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава уз саслужење, протојереја-ставрофора Миленка Драгића, игумана манастира Зочиште протосинђела Стефана и пароха ораховачког јереја Синише Јеринића. У Св. Литургији учествовало је око стотињак верника из Велике Хоче и Ораховца. Посебно је било много деце која су у свечаној литији носила иконе.

После празничне литије око храма посвећеног Усековању, о. Миленко је осветио водицу, а игуман Стефан пререзао славски колач и преломио га са архим. Савом и јерођаконом Кирилом који је одговоран за овај дечански метох. О. Сава је у беседи говорио о смислу приче о злим винодградарима и Св. Јовану Крститељу који је своје сведочанство Христа запечатио мученичким страдањем. Он је подсетио на потребу народне слоге и међусобне солидарности, што је суштина начина постојања у Цркви и једини начин да у овим тешким временима останемо и опстанемо на светој косовско-метохијској земљи.

Манастирска слава Усековања главе Св. Претече свечано је прослављена данас и у манастиру Сочаници. Св. Литургију служио је игуман црноречки протосинђел Јован уз саслужење још четири свештенослужитеља. На крају Св. Литургије, о. Јован је благословио и преломио колач са игуманом манастира јеромонахом Дамјаном који је потом за све присутне приредио славски ручак.

Епископ Рашко-призренски Теодосије борави ових дана у посети Епархији Бихаћко-петровачкој, где је поводом данашње славе манастира Рмња служио Св. Литургију заједно са Епископом Бихаћко-петровачким Хризостомом и свештенством ове Епархије.