Саопштење за јавност Светог Архијерејског Синода поводом покретања поступка утврђивања канонске одговорности Епископа Артемија

Данас је на седници Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, којом је председавао Патријарх српски Г. Иринеј, одлучено да се покрене поступак утврђивања канонске одговорности Његовог Преосвештенства рашко- призренског Епископа Г. Артемија у првој инстанци (Устав Српске Праволсавне Цркве чл. 70, тачка 20 и 356), уз Његову обавезу да у поступку сарађује, и да се разреши управљања Епархијом рашко-призренском до окончања покренутог поступка, односно до следећег редовног заседања Светог Архијерејског Сабора.

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Г. Артемије може да борави и богослужи у неком од манастира или у другом месту на тлу Епархије рашко-призренске или ван ње до окончања поступка, уз договор са администратором, односно уз сагласност надлежног епархијског архијереја, али без икаквог интервенисања у надлежност администратора или неког од господе епархијских архијереја.

На основу чл. 70. тач. 21. Устава Српске Православне Цркве, за Администратора Епархије рашко-призренске поставити Његово Преосвештенство Епископа умировљеног захумско-херцеговачког Г. Атанасија, са свим правима и дужностима епархијског Архијереја.