Данашњом Св. Литургијом у Сан Габријелу у Калифорнији настављене су свечаности поводом 800. јубилеја Аутокефалије СПЦ

Предстојатељ Грчке Архиепископије Васељенске Патријаршије у Америци, Архиепископ Елпидифорос началствовао данашњим литургијским сабрањем у Сан Габријелу

Данашњом Св. Литургијом у храму Св. Саве у Сан Габријелу (Лос Анђелес) настављена је свечаност прославе осамстоте годишњице Аутокефалије помесне српске православне Цркве. Након јучерашње Литургије којом је началстовао архиепископ Јосиф из Антиохијске Патријаршије, данас је служена саборна Литургија којом је началствовао Архиепископ Елпидифорос, новопостављени архиепископ Америчке Архиепископије Цариградске Патријаршије. У присуству великог броја верника и овом светом Литургијом потврђено је евхаристијско јединство на коме почива Православна католичанска Црква. У Св. Литургији учествовао је и Епископ Рашко-призренски Теодосије који је допутовао у Калифорнију на позив Епископа Максима Западноамеричког као изасланик Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја.

Ови радосни дани евхаристијског јединства који су окупили јерархе, свештенство и вернике из свих православних јурисдикција на тлу САД показали су важну улогу коју Епископи СПЦ имају на овом простору. Управо у Калифорнији Срби први емигранти у САД подигли су своје прве храмове издвајајући од својих тада скромних средстава новац да би прослављали Бога и неговали светосавску традицију и у својој новој отаџбини. Православље је данас одомаћено на америчком континенту, посебно на просторима САД и Канаде, а први светитељ који је просијао на америчком тлу Св. Герман Аљаски први је уопште православни проглашени амерички светитељ.

Епархија Западноамеричка има посебну част да наставља традицију Св. Германа, не само у манастиру Св. Германа у Платини на северу Калифорније, већ и у свом скиту на простору Аљаске (тада делу Руског царства) где је Св. Герман живео. Православни Американци српског порекла дали су и дају огроман допринос америчком друштву и присутни су у науци, политици, војски и свим сегментима америчког друштва где поштујући вредности своје нове отаџбине остају верни предању Светог Саве и српских земаља из којих су њихови преци или они иселили у потрази за новим животом преко океана.