Епархија Рашко-призренска осуђује најновије крађе у Великој Хочи – Четири крађе за једно вече

Епархија Рашко-призренска најоштрије осуђује четири крађе које су се догодиле у српском селу Велика Хоча надомак Ораховца и апелује на полицију да заштити угрожени српски народ. Игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава видео се данас са Браннком Чукарићем из Велике Хоче коме је украдена крава. Својевремено ту краву му је обезбедио манастир Високи Дечани и манастир ће се потрудити да са својим пријатељима-добротоворима да се Бранку, који има три сина (од 16, 15 и 3 године) обезбеди крава од које живи породица.
Они који имају жељу да помогну Бранку Чукарићу и осталим угроженим Србима на простору Метохије преко манастира могу да се јаве монаху Исаији на мејл: isaijadecani@gmail.com
Отац Исаија је иначе задужен за хуманитарни рад манастира Високи Дечани који покрива већином простор Метохије. Он са дечанском братијом редовно обилази села и добро познаје потребе људи којима је манастир више пута помагао.

ВЕЛИКА ХОЧА: ЧЕТИРИ КРАЂЕ ЗА ЈЕДНО ВЕЧЕ

(Извор РТВ КИМ)
Четири породице из Велике Хоче, синоћ су претрпеле крађу крупне стоке и аутомобила. Међу оштећенима су Јован Матић коме је украдена крава са телетом, Бранку Ћукарићу је такође укадена крава, Станоју Мицићу је украден ауто, а Сашку Мицићу су украдени ауто и крава.
“Ја сам у 22 и 15х отишао синоћ кући, био сам код зет и легао. Ујутру ме у 6 и 15х буди мајка и каже украли су нам краву. Пошао сам до штале да видим, и видео сам да ми нема ни аута. Изашао сам на улицу да позовем полицију и комшије. Дошао је зет који жив поред мене, питао ме шта се десило, и кенуо својој кући да провери стање код њега, и десило се да су и њему украли ауто“, рекао је за Ртв Ким Сашко Митић.
У међувремену су пронађени крава и ауто у власништву Сашка Мицића. Они су остављени у рову, а како је Мицић рекао за Ким ауто је био упрљан изметом краве пошто су лопови покушали да угурају у аутомобил.
Ово није прва крађа у Великој Хочи, Сашку Мицићу су и прошле године украдени крава и теле. Почиониоци још увек нису пронађени.
Велика Хоча је српско село које се налази у метохијској котлини, у њему живи око 700 Срба.

Сузе малог Дамјана из Велике Хоче

Целог ме дана прате сузе малог Дамјана.  Сливале су се низ његово лице док је утрчавао и истрчавао из штале и дозивао краву,, Драгану“ коју су им ноћас лопови украли.  Тако мали, а чинило ми се као да је цео живот понео на својим леђима. Скидао је жицу са тарабе, јурио кроз башту, дозивао комшије… ,,Украли су нам краву, деда Јоване, знаш деда Јоване, украли су нам краву… Идем да видим, можда је на игралишту, можда је нису узели, можда је тамо… Знаш, ја сам је чувао сваки дан, могу да је ухватим за рогове и доведем кући…“
А онда је застао кад је видео да и деда Јованова жена Слободанка плаче. Подигао је поглед ка оцу и кроз плач упитао: ,, Тата, јесу ли и деда Јовану украли краву? Јесу ли, тата… Чим је нема у штали јесу…“
,,Деда Јовану,,, Јовану Матићу, су украли и краву и теле из штале, као што су из штале Дамјановог оца Бранка Чукарића украли краву. Исте ноћи су украли аутомобил Станоју Мицићу, а  Сашку Мицићу  аутомобил и теле.  Сашков су аутомобил нашли у шумарку крај пута на излазу из села. Полиција је извршила увиђај, записала податке.
,,Учинићемо све што можемо!“- рекоше полицајци из КПСа.
Као да ни њима није веровао, а и није, знам, видело се на његовом лицу. Мали Дамјан је и даље плакао… те детиње сузе много боле. Онима који су преко ноћи отимали туђе краве и телад, то и није важно. Не боле их туђе сузе, а да су се загледали у то бело дечје лице видели би огромну тугу. А ја, ја сам у њима  данас видела сву српску немоћ и муку нагомилану у свима нама, свих ових година. Немоћ  да се браниш и да браниш своје.  Сузе малог Дамјана су сузе свих опљачканих Срба последњих месеци, сузе све деце остале без чаше домаћег млека, сузе свих родитеља који су тим млеком хранили децу.
Видела сам у тим сузама и тужбу и пресуду. Да, у то сам сигурна. Сузе малог Дамјана  су пресуда свима који су му отели из руке чашу топлог млека … Е, на основу ње ће казна доћи,  кад – тад…
Оливера Радић, Ораховац
(фотографија архим. Сава са Бранком Чукарићем, домаћином из Велике Хоче коме је украдена крава)