Епархија Рашко-призренска осуђује употребу полицијске силе против Срба у Штрпцу

Епархија Рашко-призренска изражава оштар протест поводом данашњег инцидента у Штрпцу где је специјална косовска полиција палицама и сузавцем повредила најмање 20 мјештана општине Штрпце када су покушали да зауставе багер за изградњу мини-хидроелектране. Данашње сцене дешавају се након двомесечног протеста за одбрану река Шар планине. Мештани су успјели да присиле надлежне да склоне багере.
Епархија подсећа да је већински српска општина Штрпце донела одлуку о обустави радове на изградњи мини-хидроцентрале због замућења воде за пиће у резервоару и самим тим због угрожавања водоснабдевања и да је та одлука и даље на снази. Грађани који су изразили своје демократско право да спрече незаконите радове не могу бити предмет употребе полицијске силе.
Данашња употреба специјалне полиције у Штрпцу додатно угрожава опстанак српског народа у овој јужној општини Косова и Метохије и убудуће овакве реакције приштинских власти не смеју бити дозвољене, рекао је Епископ рашко-призренски Теодосије који је подвукао да Црква чврсто остаје уз свој народ у заштити његових права, слободе мирног изражавања мишљења и заштите природног богатства Шар-планине.
Дато у Канцеларији Епархије Рашко-призренске
Призрен-Грачаница, 3. мај 2019. год.
Видео извештај ТВ Републике Српске: