Епископ Атанасије и представници НВО "Мајка девет Југовића" у посети метохијским енклавама

Епископ Атанасије, администратор Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске, данас је заједно са протојерејем Богомиром Стевићем из Звечана и попадијом Светланом Стевић, председницом НВО "Мајка девет Југовића", посетио српска села Новаке, Жач и Видање –  повратнике у Метохији. Најпре су посетили село Новаке код Суве Реке, где се у разрушено село вратило двадесет српских породица. Њима је НВО "Мајка Девет Југовића" допремила помоћ од 20 прасића, по једно за сваку породицу заједно са члановима организације  "Срби за Србе", која већ три године помаже српски народ на Косову и Метохији преко „Мајке девет Југовића“.

После разговора са Србима повратницима, Владика Атанасије је са протосинђелом Михајлом Тошићем и јерејем Александром Нашпалићем посетио и сеоску Цркву Св. Врачева на брежуљку изнад села усред спаљених српских винограда. Темеље цркве (на вероватно старијим темељима) у старом српском гробљу благословио је Блаженопочивши Епископ – Патријарх Српски Павле, а освештао ју је Владика Артемије ускоро по свом доласку на ову Епархију. Црква је у трагичним догађајима 1999. године унутра демолирана и паљена, а покушано је и рушење бомбом или динамитом, али није срушена. Међутим, гробље око цркве порушено је, тако да нема ни једног читавог споменика. Прво звоно је украдено и однето, а друго звоно је подарио један немачки заставник, католик Милер, али је оно  пре два дана, вероватно ноћу, срушено са звоника и однето од стране албанских лопова. Пре неколико дана су Срби у селу Новацима ухватили на делу двојицу лопова из суседног албанског села и полиција их је одвела у затвор. Село иначе има доста невоља од вукова, дивљих свиња и шакала, који су преплавили ову плодну долину од Новака до Горње и Доње Србице, где су пре стравичних догађаја живели у великој већини Срби.

После села Новака, са оцем Богомиром и попадијом Светланом и добротворима из Београда, младићима и девојкама, посетили су повратничко село Жач у општини Клина (близу Осојана), где око тридесет Срба повратника, тј. представника породица, живе под шаторима које им је поставио УНХЦР. Ови повратници су чврсто решени да остану у свом селу и да им се изграде куће иако већ недељама траје притисак локалних Албанаца да се спречи повратак Срба у ово село. Тренутно сељани користе и једну оштећену кућу без прозора и врата где заједно ручавају, а међу повратницима је и мала Јована од четири и по године. Повратнике повремено посећује Косовска полиција. Обојица Владика су већ претходно посетили Србе у Жачу и донели им око 40 покривача, 500 литара„Одмењске“ воде , дар Манастира Студеница, један агрегат и моторну тестеру. По Васкрсу посетили су их и обрадовали Васкршњим јајима. На крају попадија Светлана оставила је једну количину намирница и хигијенског материјала за повратнике, а ускоро ће преко организације "Срби за Србе" бити набављени шпорети на дрва, постељина, ћебад и јастуци. Намера Епархије јесте да се овим повратницима помогне да поново започну свој живот тако да ће после изградње кућа бити потребно да се набави и стока, пољопривредне машине и све што је потребно за колико-толико нормалан живот.

На крају су заједно посетили село Видање код Клине, где су се Срби вратили пре пар година. После сусрета са Србима и нарочито са школском децом, разгледали су реновирање просторија у српским кућама где ће бити смештена шеста народна кухиња, прва у Метохији,  у којој ће се припремати и раздавати храна за сиромашнија села, посебно за Жач где још нема услова за нормалан живот људи. С обзиром да је ненаменским трошењем средстава за гладне на Косову од стране претходне Епархијске управе, посебно Симеона Виловског, дошло до озбиљног мањка у финансијским средствима, један од приоритета Епископа Атанасија и Теодосија јесте да се прикупе нова средстава како би се наставио нармалан рад постојећих народних кухиња и отвориле нове за потребе најугроженијих лица. У ту сврху новац од недавно продатих кола Ауди 6 (којима се донедавно возио Владика Артемије, а који сада има на располагању друга мања епархијска кола) биће употребљен за пету и шесту Народну кухињу, и тако надокнађена крађа коју је извршио Симеон Виловски и зато побегао у Грчку.

ВЕСТ ХУМАНИТАРНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ СРБИ ЗА СРБЕ:

(Шири извештај о посети чланова ове организације метохијским селима са Владиком Атанасијем можете прочитати на сајту "Срби за Србе")

Представници Хуманитарне Организације Срби за Србе у петак 16.04. спровели су још једну у низу великих хуманитарних акција на на Косову и Метохији. У склопу Васкршње акције наша петочлана делегација обишла је два повратничка села на подручју Метохије и испоручила помоћ у вредности од 2.600 €. У овај наш подухват финансијском подршком прикључиле су се Х.О. „Немањићи-Тићино“ из Швајцарске (са 350 €), Српска Православна Омладина Инсбрук „СПОЈИ“ из Аустрије (600 €), пријатељи организације из Лос Анђелеса и Аустралије. Као и до сад ова акција није могла да прође без свесрдне подршке и уобичајеног гостопримства на високом нивоу наших пријатеља из НВО „Мајка девет Југовића“ из Звечана. Целу акцију испратила је и новинарка „Вечерњих Новости“ Драгана Зечевић.