Епископ Атанасије служио Литургију у манастиру Соколица и одржао предавање за вероучитеље у Косовској Митровици

Епископ Атанасије, администратор Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске служио је данас Свету Литургију у манастиру Соколица уз саслужење протојереја ставрофора Милије Арсовића. У Светој Литургији учестовао је Епископ Липљански Теодосије, игуманија Макарија са сестрама и око двадесетак верника који су се причестили.

Епископ Атанасије је беседио о Недељи 318 отаца Првог Васељенског Сабора у Никеји као и о Првосвештеничкој молитви Христовој у којој се, како је нагласио, показује да је смисао целокупног домостроја спасења у сједињењу са Светом Тројицом.

Звучни запис беседе Епископа Атанасија у Соколици 12 МБ

Након ручка који је за госте припремила мати Макарија Владика Атанасије је у амфитеатру Универзитета у Митровици одржао семинар за вероучитеље на тему "Божански домострој као оквир и садржај веронауке". Предавању је присуствовало око шесдесет вероучитеља и свештенослужитеља из Епархије Рашко-призренске.

У току предавања вероучитељима Владика Атанасије је говорио о домостроју спасења (икономији) као Божијем плану спасења које се не исцрпљује само у искупљењу, већ подразумева оцелотворење, употпуњење и испуњење, као стално узрастање у пуноћу заједнице човека са Богом. Владика је у наставку предавања објаснио да је предвечна намера Свете Тројице, као Вечног Савета, била  да створени свет учини сапричасником Божанске природе и саучесником вечне славе Божије и зато је личност оваплоћеног Бога Логоса, Христа Богочовека у самом центру Божанског домостроја спасења.  Свет је створен како би најприсније ушао у заједницу Свете Тројице преко ипостаси Сина Божијег у коме се земно и небеско сједињује у Цркви као Телу Христовом у којој ми као удови Христови постајемо сателесници Христови и саучесници Његове вечне славе.

Звучни запис предавања Епископа Атанасија вероучитељима 35 МБ

Питања и одговори – предавање вероучитељима 12 МБ

Данашњим предавањем Владика Атанасије је најавио да ће се ускоро, како је већ затражио на Светом Архијерејском Сабору, из здравствених резлога повући са места администратора Епархије Рашко-призренске и да ће Св. Арх. Синод ускоро именовати новог администратора до постављења редовног епархијског архијереја.