Епископ Теодосије примио аустријског државног секретара др Волфганга Валднера

Епископ Рашко-призренски и Косовско-метохијски Теодосије примио је данас у просторијама владичанског двора у манастиру Грачаница аустријског државног секретара др Волфганга Валднера са сарадницима. У једночасовном разговору са аустријским дипломатама Владика Теодосије је изложио проблеме са којима се суочава Српска Православна Црква и њен верни народ на простору Косова и Метохије. Осим посебно изражене забринутости за даљи развој догађаја на северу Косова, Епископ Теодосије је нарочиту пажњу посветио питању заштите српске православне духовне и културне баштине. Владика је изнео став да је неопходно сачувати и унапредити систем заштитних зона и друге мере које омогућавају СПЦ да очува идентитет својих светиња, њихово нормално функционисање и процес обнове порушене или оштећене баштине. У том погледу Владика је поновио свој став да Европска унија има посебну одговорност за заштиту српских светиња с обзиром да је у последњих дванаест година уништено или оштећено 150 српских цркава и манастира и да на Косову и Метохији треба обезбедити пуно поштовање верских слобода свим заједницама, а нарочито српској јер су њена права највише угрожена.