Епископ Теодосије примио новог команданта Здружених савезничких снага НАТО, америчког адмирала Семјуела Локлира

1. Новембар 2010 - 20:18

Викарни Епископ Теодосије примио је данас новог команданта Здружених савезничких снага НАТО (Commander, Allied Joint Force Command), америчког адмирала Семјела Локлира и Команданта КФОР-а немачког генерал-мајора Ерхарда Билера у манастиру Високи Дечани. Адмирал Локлир недавно је преузео дужност од досадашњег команданта JFC адмирала Фитзџералда и у току своје прве посете Косову и Метохији желео је да разговара са представницима СПЦ како би се из прве руке упознао са потребама и бригама српског народа и Цркве на овом простору. Након обиласка храма и упознавања са историјом манастира двојица високих официра НАТО савеза разговарали су са Владиком Теодосијем и протосинђелом Савом о питањима безбедности српског народа и Цркве на КиМ, а потом су заједно вечерали у манастирској трпезарији. Владика Теодосије нагласио је потребу да КФОР и даље остане присутан у српским срединама и у заштити најважнијих светиња СПЦ јер не постоје услови за пренос одговорности на Косовску полицију. Адмирал Локлир је обавестио Владику Теодосија да ће и поред смањења КФОР-а са 8.500 на 5.500 до краја године један од најважнијих приоритета КФОР-а остати заштита српске духовне и културне баштине у склопу очувања безбедности за све становнике Косова. Адмирал Локлир тренутно има опеаративну одговорност за мисије НАТО савеза на подручју Балкана, Ирака и Медитерана.