Епископ Теодосије у посети Косовском Поморављу, Акција помоћи породици Ђурић

Епископ Рашко–призренски и Косовско-метохијски Теодосије обишао је данас, у пратњи председнице Н.В.О. „Мајка девет Југовића“ Светлане Стевић и свештенства тог краја, српска села Бинач и Врбовац у Косовском помрављу.

У селу Бинач Владика Теодосије посетио је породицу Ђурић, за коју је крајем 2010. године хуманитарна организација „Мајка девет Југовића“ из Грачанице са благословом Еп. Теодосија покренула хуманитарну акцију “Да и они имају кров над главом” , за прикупљање помоћи за изградњу нове куће овој сиромашној вишечланој (9 деце) породици. Намера је да се изградњом куће Ђурићима обезбеде основни услови за живот ове породице и да се она задржи на Косову и Метохији.

Прву донацију за ову акцију дала је Црквена општина из Едмонтона у Епархији канадској, а потом су се акцији прикључили и Срби из Црквене општине Свети Сава из Њујорка, Институт за физику у Београду, Медицински факултет, Правни факултет, Стоматолошки факултет из Београда као и многи појединци. (ВИШЕ О АКЦИЈИ У НАСТАВКУ ВЕСТИ)

Након посете породици Ђурић, Владика Теодосије се са својим пратиоцима упутио ка обновљеној Цркви Св. Николаја у селу Бинач, где су га сачекали многобројни верници тог краја. Црква је иначе обновљена средствима и добровољним прилозима самих сељана.

Епископ Теодосије је у наставку посете Поморављу обишао и разрушени Манастир Бинач, чија је црва била посвећена Св. Архангелу Михајлу. Манастир се налази надомак истоименог села и потиче још из 9. века. Ова светиња је  била активна све до прогона Срба са ових простора, то јест до лета 1999.године, када и почиње страдање овог манастира. Албански екстремисти су миринали цркву која је порушена до темеља заједно са старим конаком. Након што су посекли сва стабла у околини, простор манастира Албанци су претворили у депонију смећа, нажалост на очиглед међународне заједнице. Епископ Теодосије обавестио је вернике да је обнова овога манастира један од приоритета Епархије, јер већ 12 година ова светиња лежи у рушевинама и запуштености.

После манастира Бинач Владика Теодосије се упутио ка селу Врбовац, где је посетио народну кухињу и социјално угрожене који користе услуге народне кухиње. Приликом посете народној кухињи Владика Теодосије је још једном поновио колика је важност народних кухиња на простору Косова и Метохије.

АКЦИЈА – "ДА И ОНИ ИМАЈУ КРОВ НАД ГЛАВОМ" – ИЗГРАДЊА КУЋЕ ЂУРИЋИМА

До сада је за потребу изградње куће Ђурићима прикупљено укупно 7170 евра:

Црквена општина из Едмонтона у Канади…………………..800 евра
Црквена општина Свети Сава из Њујорка………………….1250 долара
Госпођа Радмила Милентијевић из Њујорка…………….. 5000 долара
Институт за физику у Београду………………………………….1040 евра
Правни факултет у Београду……………………………………….700 евра
Медицински факултет у Београду, Стоматолошки факултет у Београду

За кућу од 53км2 укупно је потребно 13.500 евра. Недостаје још 6330 евра.

Епархија Рашко-призренска користи ову прилику да позове добре људе да се прикључе овој акцији. Новчана средства се могу приложити на следећи начин:

За Србију

Уплатом на ж.р. 360-0012622700003-39, Епархија рашко-призренска, Манастир Грачаница, 38205 Грачаница, са назнаком за изградњу куће Ђурићима. Дунав банка А.Д. Звечан, филијала Грачаница.

За иностранство

Преко цркве Светог Саве из New York-a. Контакт visnjic@temple.edu

Подаци о породици Ђурић:

Породица Ђурић као и многе сиромашне породице са Косова и Метохије живи у тешким материјалним условима. Станују у привременим лошим условима за смештај у селу Бинач у општини Витина јер им је кућа 1999 године спаљена. Породица Ђурић броји једанаест чланова, тату Мирослава, маму Данку и деветоро деце. Примају минималну социјалну помоћ и хране се у народној кухињи у селу Врбовац у општини Витина.