Епископ Теодосије у Штрпцу – братски састанак Архијерејског намесништва призренског

Епископ Рашко-призренски Теодосије данас је присуствовао Св. Литургији Пређеосвећених дарова коју је у храму Св. Николе у Штрпцу служио протојереј Станиша Арсић, други парох сиринићки. Цркву су испунили ученици који похађају наставу веронауке и који су заједно певали Св. Литургију. На крају Литургије Владика Теодосије је поделио нафору и обратио се ученицима говорећи им о Пређеосвећеној Литургији и Великом посту, али и предстојећем празнику Васкрсења Христовог, његовом духовном смислу и значају. Владика је посебно нагласио да на младима почива будућност и да они морају да буду свесни велике одговорности за очување вековног српског духовног и народног присуства на овим просторима, угледајући се на своје претке који су остали на Косову и Метохији и у најтежа времена. Владика се након Литургије још задржао са младима у спонтаном разговору и заједно се сликао са њима пред црквом.

Након тога, одржан је братски састанак Архијерејског намесништва прирзенског које броји седам свештеника. Ово намесништво је поред Пећког највише пострадало у ратном и поратном времену, али упркос томе настављен је црквени живот у већини парохија. Однедавно је отворена поново и призренска парохија, иако је седиште намесништва привремено још у Штрпцу, где живи и највећи број верника овог дела Епархије (преко 8.000). Обраћајући се свештеницима, Владика Теодосије је говорио о значају интензивнијег рада на парохији са верницима, посебно са омладином, као и бризи посебно за старе, већином средњовековне храмове, који су на просторима Сириничке и Средачке жупе у веома оронулом стању. Посебно је указано да је захваљујући пастирском раду свештеника онемогућено деловање присталица секташке групе м. Артемија Радосављевића, који и даље живе у једној приватној кући у Штрпцу, али потпуно изоловани од народа, који је остао веран Српској Православној Цркви. Владика Теодосије је посебно нагласио да су свештенство и верни народ Епархије положили свој испит не само у тешким послератним временима, сачувавши највећи део својих светиња пред рушилачким налетом албанских екстремиста, већ и у прошлогодишњим збивањима у Епархији, када су остали верни светосавском наслеђу и Цркви Христовој и сачували се од атницрквеног деловања секташа псевдозилота. На крају састанка разговарано је и о скором отварању народне кухиње у Штрпцу која ће бити седма по реду на Косову и Метохији. Брига за оне најсиромашније остаје један од приоритета и веома је важно да сви покажемо братску и хришћанску солидарност са онима који живе у оскудици и неимаштини, рекао је Владика.

Епископ Теодосије са свештенством сутра ће на празник Благовести служити у храму Успења Пресвете Богородице у с. Бостане – Ново Брдо, где ће се окупити верници из Косовског поморавља.