Истина о манастиру Богородица Браинска

Протосинђел Варнава (Димитријевић) из горепоменутог ипак неканонског манастира објавио је на једном антицрквеном сајту текст у коме каже да је "Епископ Атанасије изнео страшну клевету" назваваши овај манастир "неканонским".

Ради обавештења и праве и пуне истине треба знати да није спорна историја тога манастира него његов садашњи заиста неканонски статус. Варнава у свом тексту говори о "канонској бирократској ситничавости" коју је "неопходно надићи". Епископ Администратор је решио неканонски статус тога манастира јер тај манастир, иако је Епископ Артемије начелно добио сагласност Епископа Нишког Иринеја, није ни метох (морало би се знати чији и од којег матичног манастира и надлежног црквеног органа је добио благослов) нити ставропигијални манастир, јер и за један и за други статус морало би бити одобрење Патријарха, који једини има право на ставропигију или Синода/Сабора за проширење јурисдикције једне Епархије на другу (није потребно да наводимо темељни 34. апостолски канон и низ других светих канона који утемељују православну еклисиологију).

Зато је један од првих аката Епископа Админиастратора Атанасија био да неканонски постављене манастире Браински код Медвеђе и Плочник код Куршумлије преда надлежном за ту територију Епископу Нишком (Е.бр.служб. 8, 14. фебруара 2010. год.). Према томе, протосинђел Варнава или не зна или неће да зна канонски поредак Православне Цркве (који поредак је његов досадашњи Епископ Артемије и те како кршио).

Инфо-служба Епархије РП и КМ
Призрен-Грачаница, 23. април 2010. год.