Конференција о заштити културне баштине на Косову - угледни византолози у манастиру Високи Дечани и Призрену

30. Мај 2013 - 22:17

У манастиру Дечани и Призрену данас 30. и сутра 31. маја одржава се конференција групе византолога о очувању уметничког и културног блага на Косову. Поред питања заштите културне и духовне баштине на конференцији ће се разговарати и о унапређењу дијалога између припадника различитих вера, дијалогу и контактима између источне и западне хришћанске уметности као и другим питањима. Конференцији треба да се прикључе и професори. На конференцији је поред других експерата требало да учествују професори Massimo Cacciari и Savior Settis, са Универзитета у Трсту и Универзитета Sapienza у Риму, који су нажалост, овај пут били спречени да допутују на Косово и Метохију.

Конференција која се одржава у организацији "Пријатеља манастира Високи Дечани" (Amici di Decani) данас је са радом започела у дечанском манастиру. Након уводне речи др Франческа Скарфија, присутнима се обратио игуман манастира архимандрит Сава. Учеснике конференције је поздравио и амбасадор Републике Италије на Косову Michael Giffoni, а потом су о значају уметничких и културних достигнућа средњовековних православних манастира на Косову и Метохији говорили Catherine Jolivet Levy са Париске Сорбоне, професор Valentino Pace, рестауратор Carlo Giantomassi, као и професори Falla, Acconci, Nero i Falkenhausen. Данашњим предавањима присуствовали су и представници Италијснских карабињера који служе у оквиру Мисије на КиМ.