Ктиторска слава Св. Краља Стефана Милутина у манастиру Грачаница

12. Новембар 2019 - 17:57

ПРОСЛАВА СВ. КРАЉА МИЛУТИНА У МАНАСТИРУ ГРАЧАНИЦА

У Манастиру Грачаница свечано је прослављен празник Светог благоверног Краља Стефана Милутина, ктитора Манастира Грачанице. Свету архијерејску Литургију служио је Епископ рашко-призренски Теодосије уз саслужење више свештенослужитеља.

Уз појање грачаничких сестара и уз учешће већег броја верника и много деце из грачаничке школе Светог Краља Милутина прослављене су литургијски и манастирска и школска слава.

На Светој Литургији Владика Теодосије је у чин расофорне монахиње замонашио искушеницу Даницу која је добила монашко име Злата. Сестру Злату (Крстин) привела је игуманија манастира мати Стефанида.

Владика Теодосије је у беседи казао да се данашњим празником прославља највећи српски владар, те да је ”данашња слава радост за све нас”.

“Нека је срећна слава и нека нас Господ одржи у свему што је добро, у све дане нашег живота, да славимо наше светитеље, али и да се водимо њиховим путем, да подражавамо њихов пример, њихов живот. Само ћемо тада засигурно ићи ка правом циљу, а то је царство небеско, вечно царство Христово које никад не престаје, које је у векове векова”, рекао је Владика.

Након литургије, Владика је орденом Светог Краља Милутина одликовао извршног директора „Путева Србије“ Зорана Стојисављевића и генералног директора „Магистрале Београд“ Небојшу Башчаревића за посебан прилог у обнови и изградњи путева ка манастирима, као и Горана Јоргића из Грачанице за несебичну помоћ светињама.

„Нека Господ благослови труд свих који чине добро, како цркви, тако и нашем народу, а има их доста широм света. Ово што ми повремено доделимо неко признање наше цркве, то је само једна кап у мору, ако узмемо у обзир све оне које чине нашој цркви, а Господ зна њихова имена”, казао је владика.

На крају Свете Литургије Владика Теодосије пресекао је славске колаче манастира и школе Св. Краља Милутина, а испред храма Епископе, свештенство и верни народ обрадовали су малишани из грачаничке основне школе својом песмом и рецитацијама.

Након Свете Литургије Владика Теодосије доделио је Орден Светог Краља Милутина господину Зорану Стојисављевићу, генералном директору Јавног предузећа „Путеви Србије“ из Београда и господину Небојши Ковачевићу, генералном директору Предузећа за одржавање аутопутева АД „Магистрала“ из Београда и Архијерејску Грамату г-дину Горану Јоргићу из Грачанице, за несебични допринос у обнови цркава и манастира у епархији рашко-призренској, изградњи и поплочавању прилазних путева и других инфраструктурних радова.

За све госте игуманија манастира Стефанида приредила је трпезу љубави у манстирској трпезарији. Иначе Св. Краља Милутина прославља и локална школа у Грачаници која носи име овог великог светитеља. Ђаци из ОШ Св. Краљ Милутин својом песмом и рецитацијама улепшали су данашње славље у манастиру Грачаница.