Лазарева субота – Прослављена слава капеле манастира Св. Архангела код Призрена

Епископ Рашко-призренски Теодосије данас је служио Свету Литургију у манастиру Св. Архангела код Призрена поводом празника Лазареве суботе – славе манастирске капеле и крсне славе игумана Михајла. Владики Теодосију саслуживало је осам свештенослужитеља, међу којима су били и игумани Јован (Црна Река), Стефан (Зочиште), Ромило (Дубоки Поток) и домаћин, игуман Михајло светоархангелски. Света Литургија коју су певали дечански монаси и у којој је учествовало око стотинак верника (из призренског краја, Ораховца, Штрпца и централног Косова), служена је у остацима древног манастирског храма – задужбине цара Душана пошто је капела која је посвећена Св. Лазару Четверодневном исувише мала за већи број верника и свештенослужитеља.

Данашњи празник је празник радости јер је Господ Бог и смрт претворио у живот и радост, рекао је у беседи Епископ Теодосије. Он је истакао да болест и смрт Лазарева нису били на жалост, него у славу Божју и радост људима, јер је његовим васкрсењем Господ предсказао сопствено Васкрсење које се имало збити. Владика је истакао да сам манастир Св. Архангели подсећа на васкрслог Лазара, јер је и овај манастир обнављан, страдао је и васкрсавао је много пута у својој историји. Господ је силом својом оживљавао Св. Архангеле, као што је и Лазара васкрсао из мртвих. Ова служба данашња и ова светиња то потврђују. Нека да Бог да наше светиње, и оне које су уништене давно у прошлости и оне које су страдале 1999. и 2004. године, поново васкрсну и оживе, јер је сила Божја велика, закључио је Владика Теодосије.

Након што је Владика благословио и преломио славски колач у част празника капеле и крсне славе оца Михајла, за све присутне приређен је славски ручак.

После славе у Св. Архангелима Владика Теодосије је посетио храм Богородице Љевишке који је опет био изложен крађи дела оловног поркривача. Епископ је такође обишао и порту храма Св. Ђорђа где су у току завршни радови на уређењу зелених површина. У саборном храму Св. Ђорђа у Призрену биће одржана централна прослава Васкрсења Христовог у Епархији Рашко-призренској и Св. Литургију на дан Васкрса у 09.00 часова служиће Епископ Теодосије уз саслужење свештенства Епархије.

Следе фотографије из Богородице Љевишке и порте храма Св. Ђорђа у Призрену: