Митрополит Амфилохије и Епископ Теодосије разговарали са Командантом КФОР-а генералом Ерхардом Билером

12. Септембар 2010 - 19:21

Митрополит Амфилохије и Викарни Епископ Теодосије разговарали су данас са командантом КФОР-а немачким генерал-мајором Ерхардом Билером (Erhard Bühler) у Епископској резиденцији у манастиру Грачаница. Ово је прва званична посета новог команданта КФОР-а који је почетком септембра званично преузео команду над међународним мировним снагама од свог сународника генерал-мајора Бентлера. Генерал Билер је био командант немачког контингента у Призрену непосредно након трагичног Мартовског погрома (од лета 2004 до лета 2005. год.)  и дао је значајан допринос обнови поверења српског народа и Цркве према снагама КФОР-а. Личним залагањем, тадашњи пуковник Билер, омогућио је и помогао изградњу конака у манастиру Свети Архангели као и обнову манастира Св. Врача Козме и Дамјана у Зочишту.

У току једночасовног разговора у Владичанској резиденцији у манастиру Грачаници генерал Билер разговарао је са Владикама о безбедносној ситуацији на Косову и Метохији пруживши уверавања да ће за КФОР безбедност српских православних светиња бити један од најважнијих приоритета. Митрополит Амфилохије и Епископ Теодосије изразили су још једном своју забринутост због исхитрених одлука НАТО савеза да се заштита манастира који су у потпуном албанском окружењу преда у руке Косовске полиције. Генерал Билер је обећао да ће се стално вршити процена безбедности и да КФОР неће дозволити да ниједан објекат СПЦ остане необезбеђен. Договорено је да се наставе међусобне консултације, посебно и у погледу организовања предстојећег устоличења Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја. Генерал Билер је изјавио да је КФОР спреман да на сваки начин помогне СПЦ у организовању ове свечаности како би цео овај значајни догађај прошао безбедно и достојанствено.