Након тринаест година обновљена парохија при храму Усековања Св. Јована Крститеља у Пећи

Пуних тринаест година након што је угашена у вихору ратних збивања, коначно је обновљена парохија при храму Усековања Св. Јована Крститеља у Пећи. Храм Св. Претече и парохијски дом који су подигнути осамдесетих година озбиљно су оштећени у рушилачкком налету албанских екстремиста у лето 1999. год., када је дошло и до исељавања целокупног српског становништва из града Пећи. Екстремисти су поново напали и додатно оштетили овај храм 17. марта 2004. године. У процесу обнове која се спроводи у оквиру програма Савета Европе 2005. године започела је обнова и ове светиње. Обнова парохијског дома је завршена већ 2007. године, а истовремено су започели радови на рестаурацији самог храма и са успехом окончани почетком лета ове године. Према одлуци Епископа Рашко-прирзенског Теодосија у Пећ су постављена два свештенослужитеља који ће опслуживати ову парохију: јереј Слободан Марковић, рођ. 28.8.89 из Гњилана и ђакон Бојан Јевтић рођ. 1982. године такође из Гњилана.

На данашњи празник Усековања Св. Јована Претече након освећења храма Св. Литургију у обновљеном храму Св. Претече служио је Епископ Рашко-призренски Косовско-метохијски Теодосије уз саслужење Викарног Епископа Липљанског Јована и осам свештенослужитеља. У Светој Литургији учествововало је 150 верника, већином из околине Пећи и привремено расељених којима је ово била прилика да се поново окупе у храму у коме су крштавани и венчавани.

Данашње славље увеличало је и присуство монаштва: Пећке Патријаршије, Koнчула, Гориоча и Ђаковице као и монаха из манастира Дечани и Драганца. Литургију су певали ученици Призренске богословије са својим професорима, а са њима је из Призрена дошла и мала Милица Ђорђевић, ђаче прваче и једино српско дете у овом граду. Епископ Јован беседио је на Св. Литургији о Св. Јовану Претечи и његовом светом животу и страдању, док је Владика Теодосије у својој беседи указао на значај данашње обнове храма и парохије у Пећи и значаја који тај догађај има за српски народ овог краја и за оне који су још далеко од својих домова и желе да се врате на Косово и Метохију.

Након литије и освећења славског колача дечански монаси који су се потрудили око припреме данашње свечаности угостили су заједно са домаћинима о. Слободаном и Бојаном госте у народној трпезарији при обновљеном парохијском дому. Данашњој свечаности присуствовали су и високи представници КФОР-а: нови командант КФОР-а немачки генерал Халбауер са најближим сарадницима и командант италијанских војних снага у Пећкој области пуковник Лонго. Данашња свечаност завршена је певањем стари косовско-метохијских песама. За домаћина славе следеће године пријавио се Драган Божовић из Панчева, рођени Пећанац који са својом породицом не пропушта прилику да редовно посети свој родни град.

This text will be replaced

Беседа Епископа Теодосија

var so = new SWFObject('/sites/default/files/jwplayer/player.swf','ply','470','24','9','#ffffff');
so.addParam('allowfullscreen','true');
so.addParam('allowscriptaccess','always');
so.addParam('wmode','opaque');
so.addVariable('file','/sites/default/files/users/4/media/audio/epteodosije_pec_110912.mp3');