Наставак насиља на Косову и Метохији

Без обзира на осуде насиља од стране косовских званичника од синоћ је поново настављено насиље над православним верским објектима, гробљима и српским кућама. Према обавештењима која је Епархија примила, и добила потврду од стране Косовске полиције, синоћ, у ноћи између 21 и 22 јануара запаљена је кућа Миодрага Петровића, повратника у село Бело Поље код Пећи, који тренутно није био у селу.

У селу Бабљак на путу између Приштине и Урошевца група Албанаца је провалила у локалну цркву, а потом обила и три српске куће које су сазидане за повратнике. (Очекују се детаљније информације и фотографије).

Код храма Светог Николе у Приштини, тачније на гробљу које је основано 1906. и коришћено до 1920. примећена су оштећења на појединим споменицима. Оштећено је 7 споменика од којих неки датирају из давне 1903. Случај је пријављен полицији која је приликом увиђаја констатовала да су споменици много раније поломљени, тачније 2004. кад је црква Светог Николе запаљена. Са овим случајем упозната је мисија OSCE, као и KFOR.

ИЗ МЕДИЈА:

У пожару у селу Бело поље изгорела кућа Србина

Тањуг | 22. 01. 2013. – 11:26х

ПЕЋ – Током претходне ноћи у селу Бело Поље код Пећи изгорела је кућа Миодрага Петровића у којој, у тренутку избијања пожара, није било никог. Срби повратници из овог села рекли су да сумњају да је пожар подметнут и да се ради о реакцији локалних Албанаца на уклањање споменика тзв. ОВПМБ у Прешеву.

Кућа је изгорела у пожару који је избио синоћ око 21сат рекао је мештанин Момчило Савић, истичући да претпоставља да се ради о реваншизму Албанаца на уклањање споменика у Прешеву. Он је истакао да су због оваквог развоја ситуације Срби у Белом Пољу забринути али да су истовремено одлучни да остану на својим имањима.

У кући која је изгорела у пожару није било никог јер Петровићи живе у Јагодини, објаснио је Савић додајући да су већина од 90 обновљених кућа, чији су власници Срби из овог метохијског села, празне.

Савић је позвао Албанце на суживот истичући да реваншизам не води никуда, да сви треба да буду стрпљиви и да места, како је рекао, има за све.

У Белом Пољу код Пећи живи двадесет српских породица, а током претходне две године у селу су рођене по две бебе са којима се Срби из овог метохијског села нарочито поносе.

Оштећена четири гроба на српском гробљу у селу Суво Грло код Србице

У ноћи између недеље и понедељка оштећена су четири гроба српском гробљу у селу Суво Грло у општини Србица саопштено је у уторак. Вест је потврдио шеф Канцеларије за заједнице Општине Србица Недељко Ковачевић, који је објаснио да вандалима није било тешко да то ураде пошто је гробље око километар удаљено од села и готово заклоњено шумом а до њега може лако да се дође са свих страна.

Вест је потврдио о портпарол полиције за регион Митровице поручник Бесим Хоти, који је рекао да ссе спроводи истрага и да за сада нема осумњичених. Случај је осудила и општина Србица у саопштењу за медије у коме се погрешно каже да је напад изведен на гробљу у Бањи.

"Са забринутошћу смо примили вест о нападу на православно гробље у селу Бање, насељеним припадницима српске мањине", каже се на почетку реаговања које је издао портпарол општине Хајриз Коци.

Даље се каже да Општина Србица осуђује такве случајеве који наносе штету а који су у супротности са обичајима и демократским и европским вредностима које стварамо. "Они који су тај напад починили не желе добро нашим просторима и држави Косово".

У Бабљаку оскрнављена црква и обијене три српске куће

Извор: КИМ |

У повратничком селу Бабљак код Урошевца проваљена је и оскрнављена црква Свете Тројице. Дан раније обијене су три повратничке куће из којих ништа није однесено, сазнаје КИМ радио.

Ову информацију КИМ радију је потврдио координатор општине Урошевац, Милан Јањић. Он је казао да је полиција обавила увиђај.

„Мештани су приметили да је обијена црква Свете Тројице у Бабљаку.Разбили су стакло на цркви. Покушали су да уђу и да из цркве однесу свећњак али у томе нису успели пошто им је пролаз био мали“, казао је Јањић.

Он је такође КИМ радију потврдио информацију да су јуче обијене три куће у које тренутно нико не живи. Осим материјалне штете на улазним вратима, из кућа ништа није однето. Бабљак је једно од повратничких села у општини Урошевац где тренутно живи девет српских породица. Пре рата у овом месту живело је преко 300 људи.