Отворена Канцеларија Одбора Светог Архијерејског Сабора за Косово и Метохију у Пећкој Патријаршији

Патријарх српски г. Иринеј отворио је  Канцеларију Одбора за Косово и Метохију. Почела са радом Међународна конференција Балкан и Блиски Исток: Да ли се они огледају?

На славу Пећке Патријаршије, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је јуче, у поподневним часовима, отворио Канцеларију Одбора Светог Архијерејског Сабора за Косово и Метохију. Ова Канцеларија је премештена из Београда у Пећку Патријаршију одлуком Светог Архијерејског Синода септембра 2011. године, с налогом да информативном раду придода документовање и припремање рада Одбора, као и прикупљање архивске и библиотечке грађе о животу и страдању Српске Цркве и народа на Косову и Метохији.

Отварању су присуствовали Преосвећена Господа Епископи: Рашко-призренски  Теодосије, потпредседник Одобора, и Липљански Јован, секретар Одбора. На отварању окупљеним народним представницима, представницима Министарства културе Србије, дипломатама, научницима и представницима КФОР-а обратили су се г. Мирко Крлић у име Канцеларије за Косово и Метохију, Василики Хадзикамари у име ОЕБС-а, као и Михаел Јелонек у име УНМИК-а.

Отварању су присуствовали и учесници Међународне конференције Балкан и Блиски исток: Да ли се они огледају? коју је организовала Канцеларија саборског Одбора за Косово и Метохију као своју прву већу активност, а чије је отварање уследило одмах после отварања Канцеларије.

На отварању Конференције окупљене су поздравили представници саорганизатора: декан београдског Факултета безбедности г. Радомир Милашиновић, директорка Београдске отворене школе г-ђа Весна Ђукић, и сарадник Бегин-Садат центра за стратешка истраживања из Тел Авива г. Шаул Шај. Уводно предавање је одржао знаменити војни историчар г. Мартин Ван Кревелд.

Поводом отварања Канцеларије и Конференције, у Пећкој Патријаршији је приређена изложба фотографија недавно преминулог великана српске фотографије Милинка Стефановића. Ова изложба, која је у више градова Румуније привукла хиљаде посетилаца, састоји се од фотографија које је Стефановић снимио током трагичног лета 1999. године на Метохији.

Прослављена слава Манастира Пећке Патријаршије – Покров Пресвете Богородице

Светом aрхијерејском Литургијом, коју је 14. октобра 2012. године у храму Светог Спаса у служио Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј уз саслужење више архијереја, свечано је прослављена слава Пећке Патријаршије, Покров Пресвете Богородице

Његовој Светости Патријарху српском г. Иринеју саслуживали су Преосвећена Господа Епископи: Сремски Василије, Бачки Иринеј, Будимљанско-никшићки Јоаникије, Рашко-призренски Теодосије и Липљански Јован, једанаест свештеника и четири ђакона, уз појање хорова из Берана и Подгорице. Служби је присуствовало више стотина људи, као и председник Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије г. Милован Дрецун, директор Канцеларије Владе Србије за сарадњу са Црквама и традиционалним верским заједницама г. Милета Радојевић и директор Канцеларије Владе Србије Косово и Метохију г. Александар Вулин, као и бројни изасланици међународних тела на челу са шефом ОЕБС-а у покрајини г. Жан Клодом Шлумбержеом. Домаћин славе био је народни посланик г. Драгомир Карић.

На вечерњој служби Патријарх српски г. Иринеј замонашио је искушеницу Наташу, која већ више година живи у Пећкој Патријаршији, давши јој монашко име Јустина. Овим је, након недавног упокојења монахиње Јулијане, манастирско сестринство обновљено једном младом монахињом.