Отворена канцеларија за заједнице при храму Св. Јована Крститеља у Пећи, посета повратничком селу Бело Поље

7. Август 2013 - 18:15

У порти цркве Светог Јована Крститеља која се налази у центру Пећи америчка амбасадорка на Косову Трејси Џејкобсон, Епископ Рашко-призренски Теодосије и министар за заједнице у Влади Косова Далибор Јевтић отворили су центар за заједнице. Владика Теодосије и министар Јевтић претходно су посетили повратичко село Бело Поље у општини пећ и обишли цркву Ваведења Пресвете Богородице у којој се изводе радови на обнови. Овом приликом они су разговарали и са српским повратницима у овом селу.

Поводом отварања канцеларије за заједнице Епископ Теодосије је нагласио значај повратка расељеног српског становништва у град Пећ и околину и да на томе треба да сви заједно раде уз активну подршку међународне заједнице. Министар Јевтић је обећао помоћ повратницима у Бело Поље нагласивши да ће одмах издвојити средства за решавање проблема водоснабдевања. Пре оружаног сукоба 1999. године у општини Пећ живело је преко 20.000 Срба. Данас у целом Пећком региону (општине Пећ, Дечане, Исток, Клина и Ђаковица) живи око 2.500 Срба.