Патријарх Српски Иринеј на прослави Покрова Мајке Божије у манастиру Пећкој Патријаршији

14. Октобар 2011 - 21:54

У древном седишту српских архиепископа и патријараха и ове године је свечано прослављена једна од манастирских слава - Покров Пресвете Богородице. Овогодишња прослава празника посебно је обележена свечано захваљујући Његовој Светости Патријарху Српском Иринеју који је уочи празника учествовао у свечаном вечерњем богослужењу са акатистом Мати Божијој, а потом на дан празника служио Св. Литургију у храму Св. Апостола.

Његовој Светости саслуживали су Епископ Рашко-призренски Теодосије и Викарни Епископ Липљански Јован са више од двадесет свештенослужитеља из неколико Епархија Српске Православне Цркве. Св. Литургију је певао хор ученика новообновљене Призренске Богословије Св. Кирила и Методија.  Празник Покрова мајке Божије и ове године саборно је окупио више стотина верника који су у раним јутарњим часовима пристигли из разних крајева Србије, Црне Горе и Републике Српске. Нарочито је било много верника из Метохије који су и ову прилику искористили да поздраве Патријарха Српског у његовом историјском дому - Пећкој Патријаршији.

Обраћајући се верницима у беседи Патријарх Иринеј је посебно говорио о љубави мајке Божије која штити и својом милошћу покрива верни народ нарочито на страдалним просторима Косова и Метохије."Налазимо се сабрани у овој прекрасној светињи у коју се враћамо и сабирамо, у наше мученичко Косово и Метохију, наше светиње које су преостале јер су многе спаљене и уништене, рекао је Патријарх, позвавши верни народ "да се духовно и физички и даље сабира у Богу чија нас рука води".

This text will be replaced

Беседа Патријарха Српског Иринеја на Св. Литургији 20 МБ

Првојерарх Српске Цркве посебно је нагласио да "у овом тешком времену не смемо да престанемо да кроз покајање пружамо руку Господу да нас води као и наше свете претке и да нас не оставља". Он је подсетио да је Бог допустио да овако тешко пострадамо јер смо и сами томе највећом мером криви и зато је потребно да му се вратимо покајањем. Дао нам је невоља да се сетимо њега и завапимо му . У наставку беседе Патријарх Српски је говорио о нади у Господа и Пресвету Богородицу и да се Богу непрестано треба враћати кроз покајање, веру и причешће и Бог нас никада неће оставити. Не смемо да заборавимо, закључио је Патријарх Иринеј да Господ није на страни моћних и силних, већ оних који га носе у својим срцима"

На крају Св. Литургије Патријарх Српски благословио је и преломио славске колаче који су припремиле сестре манастира Пећке Патријаршије и данашњи домаћин славе, Ранко Јокоћ, српски повратник из Пећи. Потом је обављен помен Јанићију Карићу, који је у тешка времена послератног атеизма одано помагао манастир Пећку Патријаршију и који је у знак благодарсноти Цркве сахрањен на манастирском гробљу. Служби је присуствовао и син покојног Јанићија Драгомир са породицом, који се пријавио за домаћина славе следеће године.

Након тога Патријарх Иринеј је дао краћу изјаву за медије: “Ми се надамо уз помоћ Божју, уз њихову помоћ, уз помоћ светог краља Дечанског који је недалеко одавде, светог Јоаникија Девичког који је такође у близини, да ће они својим светим молитвама заштитити и учинити да Косово увек припадне народу коме је припадало толико векова. Радује ме да видим велики број народа сабраног данас поред свих тешкоћа невоља и опасности. Многи су вероватно и изложивши се опасности дошли да данас учествују у празнику, у молитвама празничним и да приме благодат Божју”, казао је патријарх Иринеј.

Патријарх Иринеј kim Vimeo.

Данашња свечаност завршена је свечаним славским ручком који је припремила игуманија манастира Пећке Патријаршије мати Февронија са сестрама. Ручку и данашњој свечаности присуствовали су и међународни представници италијанског и словеначког КФОР-а, УНМИК-а и ОЕБС-а. У поподневним часовима многи поклоници посетили су манастир Високи Дечани да би се поклонили моштима Св. Краља Стефана Дечанског.

PICASA - GALLERY - ПЕЋКА ПАТРИЈАРШИЈА 14.10.11