После Св. Литургије одржана прва седница Епархијског Савета у Призрену од 1999. године

Мјестобљуститељ Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске Митрополит Амфилохије данас је служио Св. Архијерејску Литургију у саборном храму Св. Великомученика Георгија у Призрену уз саслужење Викарног Епископа Теодосија и осамнаест свештенослужитеља. На Св. Литургији је обављено  и прво рукоположење од 1999. године. Ђакон Јовица Влашковић из Зубин Потока рукоположен је у чин презвитера и именован за парохијског свештеника обновљене парохије Св. Апостола Петра и Павла у Истоку. У Светој Литургији је поред свештенства и неколико монаха учествовало и четрдесетак верника.

This text will be replaced

Звучни запис беседе Митрополита Амфилохија 20 МБ

У наставку следе додатне вести о данашњем догађају у Призрену:

У својој беседи после читања Св. Јеванђеља, Митрополит Амфилохије је посебно говорио о Цркви Божијој која вековима остаје и опстаје по обећању Господњем  'Не бој се мало стадо! Јер би воља Оца вашег да вам да Царство''(Лк. 12,32). У наставку беседе Митрополит је посебно нагласио мученичко страдање као највећи израз вере и верности живоме Богу, додавши да и сами храмови сведоче и страдају кроз историју Цркве, као што је то био случај и на овим просторима древне Призренске Епископије, где Епископи Христови столују још од ранохришћанских времена.

Након Свете Литургије у просторијама новообновљеног Владичанског двора одржана је прва седница Епархијског савета у новом саставу. Био је то први састанак овог епархијског тела који је одржан у згради Епископије у Призрену од 1999. год. У наставку је одржана и прва седница новог Епархијског Црквеног суда на којој се расправљало о предметима који су пристигли или који су чекали на своје решавање. После радног дела данашњег програма, за све присутне у просторијама Епискoпије приређен је ручак захваљујући труду монаха Теодора Дечанца, који се однедавно брине о згради Епископије, и верног народа који је помогао да се Епископи и свештенство достојанствено угосте.

У току ручка беседио је Епископ Теодосије који је рекао да је данашњи дан историјси за Епархију Рашко-призренску и њен верни народ јер је Црква смогла снаге да први пут од 1999. године, а посебно након Mартовског погрома 2004. године обнови редовне активности у Призренској Епископији и одржи прве састанке Епархијског савета и Суда. То је порука, рекао је Владика, да се Црква не одриче својих светиња и вековног средишта Епархије и да сви посебну благодарност за то дугујемо Митрополиту Амфилохију и претходном мјестобљуститељу Епископу Атанасију,  који нас својим примерима уче како се устрајава на путу служења Христу. Владика Теодосије је посебно захвалио и присутном свештенству које је остало на својим парохијама у најтежим временима носећи крст Косова и Метохије са својим народом.

У поподневним часовима Митрополит Амфилохије, Епископ Теодосије, секретар Епархије јереј Сава Шмигић и још неколико чланова Епархијског савета отишли су на призренско градско гробље и одржали помен блаженопочившем Епископу Рашко-призренскогм Г. Владимиру. Потом су посетили и храм Богородице Љевишке, поред које је, у склопу активности Комисије за обнову српских православних светиња, изграђен нови парохијски дом. Ускоро треба да почне и програм чишћења фресака у сарадњи  експерата Завода за заштиту споменика културе Србије и итлијанске невладине организације за културну баштину ИНТЕРСОС. Овом последњом фазом обнове древног храма Богородице Љевишке створиће се услови за редовни литургијски живот који би требало да заживи и у овој светињи.

Поред храма св. Николе у Приштини, где је већ постављен редовни парохијски свештеник јереј Дарко Маринковић, и храма Св. Петра и Павла у Истоку где ће служити новорукоположени свештеник Јовица Влашковић, наставља се процес оживљавања привремено угашених парохија СПЦ на Косову и Метохији након што паралелно са реконструкцијом храмова и парохијских домова који су пострадали у Мартовском погрому 2004. године.