Приводе се крају припреме за свечано устличење Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја у Пећкој Патријаршији

Последњих дана септембра активно се приводе крају припреме за устоличење Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја које је најављено за 3. октобар. Организациони одбор на челу са Његовим Високопреосвештенством Митрополитом Амфилохијем активно ради на организацији дочека званица као и логистичким припремама за свечаност која ће према очекивањима окупити неколико хиљада верника. Викарни Епископ Теодосије, који је у Комисији одређен за припрему самог манастира већ је данима у Пећкој Патријаршији где заједно са дечанским монасима надгледа завршне радове у манастирској порти и прилазима манастиру. У оквиру читавог пројекта за припрему манастира Пећке Патријаршије коцком је поплочан прилазни пут од главне капије до уласка у порту, док је у самој порти саграђена нова гостопримница са новим мокрим чвором за посетиоце манастира. Најобимнији радови су изведени на самом објекту Патријархове резиденције где је постављена нова дрвенарија, преуређени мокри чворови и набављен нови намештај. Посебна екипа Градског зеленила радила је на уређивању травњака и цветних насада као и постављању око 1500 м2 травнатог бусена. Посебно важни послови обављају се на уређењу храма. Екипа Завода за заштиту споменика културе завршила је знатан део чишћења фресака, постављају се нови теписи и црквени намештај, док патријархов трон у коме ће бити устоличен нови Српски Патријарх треба да украси икона Господа Христа. У радовима у Пећкој Патријаршији учествују и припадници италијанског КФОР-а који ће бити одговорни за безбедност манастира и учесника ове свечаности.

Према програму свечаности Св. Архијерејска Литургија коју ће уз саслужење више архијереја СПЦ и других Помесних православних цркава служити Његова Светост Патријарх Иринеј почеће у 10.00 часова да би одмах након Литургије Патријарх свечано био узведен у трон српских патријараха. Након обраћања присутним гостима и верницима у храму и кратке изјаве за штампу испред цркве, за преко 300 званица биће приређен свечани ручак. За присутне поклонике на више места у манастирксом комплексу делиће се храна. С обзиром да због великог броја верника који треба да се окупе у манастиру директан пренос Литургије који ће снимати екипа РТС биће уживо преношен и на посебним екранима тако да ће сви присутни бити у могућности да доживе овај свечани чин који ће бити обављен у средишњој и најстаријој цркви патријаршијског комплекса – храму Св. Апостола.

Од важнијих гостију, поред високопреосвећених митрополита и архиепископа, представника Помесних православних цркава, биће присутни и великодостојници других верских заједница. Од политичких представника Србије очекује се долазак Председника Републике Бориса Тадића, а најављен је долазак и једног броја амбасадора из Београда као и представника мисије УН, КФОР-а и ЕУЛЕКС-а из Приштине. Како је више пута истакнуто у саопштењима Цркве ова свечаност имаће пре свега верски и духовни карактер јер поред самог чина устоличења Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја, она треба да покаже и значај Пећке Патријаршије као духовног седишта СПЦ и Косова и Метохије као колевке српске православне духовности и културе.