Прослава Ктиторске славе Манастира Високи Дечани – Св. Краљ Стефан Дечански

На сам празнк Св. Краља Стефана Дечанског који се прославља као ктиторска слава манастира, Св. Литургију служио је Епископ Рашко-призренски и Косовско-метохијски Теодосије уз саслужење умировљеног Епископа Захумско-херцеговачког Атанасија и 30 свештенослужитеља. У Св. Литургији коју су певали дечански монаси, учествовало је близу 1000 верника из разних крајева Косова и Метохије, уже Србије, Црне Горе, Републике Српске и иностранства. Литургији је присуствовао и представник Владе Србије г. Оливер Ивановић (државни секретар при Министарству за КиМ), ректор Приштинског универзитета у Митровици Проф. др Витошевић, представници УНМИК-а, КФОР-а, ЕУЛЕКС-а, ЕУ и међународних дипломатских представништава.

На Св. Литургији беседио је Епископ Атанасије који је говорио о значају дечанске светиње и мисији наше Цркве на Косову и Метохији у данашње време. Владика је охрабрио верни народ да са чврстовм вером у Бога и оданошћу Цркви остане и опстане на вековним огњиштима сведочећи истину Христову. Након освећења славског колача Владика Теодосије се захвалио свештенству, монаштву и верном народу који су и ове године својим присуством у Дечанима показали љубав према овој задужбини Св. Краља и према Косову и Метохији.

Владика рашко-призренски Теодосије је у својој беседи истакао да се данас прославља слава великог српског краља Стефана Дечанског чије мошти и дан данас почивају у Дечанима. „Свети краљ нас сабира у међусобној љубави и поручује нам да ходимо путем крста, невоље и страдања и да ће после тога сви бити овенчани васкрсењем и славом онако како је његов живот био пут крста“, казао је владика Теодосије.

Владика је рекао да мошти Светог Стефана Дечанског данас светле у Дечанима. „Видимо његове мошти данас како светле и обасјавају и исцељују на овом месту, тако да се и наш пут заврши васкрсењем појединачно и васкрсењем нашег народа и наших светиња и свега онога што је добро и Богу угодно“, рекао је владика Теодосије.

Након свечаног богослужења и послужења, за све учеснике данашње свечаности приређен је свечани славски ручак у великој манастирској трпезарији. У прослави ктиторске славе Манастира Високи Дечани учествовали су и богослови новообновљене Богословије Св. Кирила и Методија у Призрену са својим наставницима.

Данашња свечаност прошла је мирно и достојанствено и први пут након 12 година од рата бројни поклоници и гости пристигли су у манастир без војне пратње КФОР-а.