Прослава празника преноса моштију Св. Николе - храмовна слава старе цркве у Приштини

22. Мај 2018 - 22:03

У старој приштинској цркви Св. Николе данас је свечано прослављена храмовна слава - пренос моштију светитеља. Св. Литургију служио је Епископ Рашко-призренски Теодосије уз саслужење свештенства приштинског архијерејског намесништва и уз певање грачаничких сестара. Владика је честитао славу свим врерницима који славе и у беседи говорио о животу и делима Светог Николе.

“Каже се да је више чуда учинио Свети Николај него што је звезда на небу и не може се записати све што је он учинио из љубави и милости према човеку. Он нас упућује да и ми будемо такви, да и ми, примивши силу Божију, живимо Христом и неустрашиво поведемо реч истине, реч правде и реч вечнога живота“, рекао је Теодосије у беседи.

Након Св. Литургије Владика је благословио славки колач, а овогодшњи домаћин славе био је Миодраг Димитријевић из Грачанице. Литургији у цркви Светог Николе присуствовало је више од сто верника. Осим из српских средина на Косову, организовано су дошли и расељени Срби из Приштине који данас живе у Нишу и Београду. Обележавању храмовне славе у Приштини данас је по први пут присуствовао и председник Одбора за помоћ Србима на КиМ из Републике Српке Милорад Арлов.

“Ово је само један од показатеља да овде у Приштини Српска православна црква окупља наш народ. Нама из Републике Српске је увек драго када видимо много Срба у свим деловима КиМ, нарочито овде у Приштини где на жалост живи мали број. Данас нас је овде много и верујемо да ће нас сваке године бити више“, казао је Арлов.

Литургији у цркви Светог Николе присуствовали су и представници српских институција на Косову и Метохији.