Прослављена двадесетогодишњица устоличења Митрополита Амфилохија

ЦЕТИЊЕ, 30. децембра (Светигора прес)http://www.mitropolija.me/?p=5963

Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије прославио је данас јубилеј 20 година устоличења у Трон Митрополита цетињских и 25 година епископске службе.

На Светој архијерејској литургији у Цетињском манастиру Високопреосвећеном Митрополиту Амфилохију саслуживали су Његово Високопреосвештенство Митрополит јекатеринбуршки и верхотурски Г. Викентије и Преосвећена Господа Епископи: зворничко – тузлански Василије, тимочки Јустин, шумадијски Јован, умировљени захумско – херцеговачки Атанасије, будимљанско – никшићки Јоаникије, полошко – кумановски Јоаким, рашко – призренски Теодосије, диоклијски игуман острошки Јован и бројно свештенство, уз молитвено учешће великог броја вјерника.

У току Свете службе, Владика Амфилохије је у чин протојереја-ставрофора произвео протојереје Момчила Глоговца, пароха рисанског, Драгана Станишића, пароха подгоричког и протојереја Гојка Перовића, ректора Богословије Светог Петра Цетињског, а у чин протопрезвитера јереја Јована Рајака, пароха доњегрбаљског.

Умировљени Епископ захумско-херцеговачки Господин Атанасије је у литургијској бесједи казао да у личности Митрополита Амфилохија имамо наследника Светог Петра Цетињскога. „Али не само Светога Петра. Нема Цркве умишљене, нема Цркве Светих, ако нема њеног континуитета до данас, наставка живе Цркве, живога тијела“.

„Нема правог пута од Јеврејина до хришћанина, од Грка до хришћанина, од Србина, Руса, Арапина, црнца до хришћанина, него само кроз Крст, кроз смрт и васкрсење. И варамо се ако мислимо – ми смо Црногорци и живимо од старе славе. Пјесник Матија (Бећковић) је писао о томе у „Куку и леле“ и другим његовим спјевовима. Нема тога, то су само празне приче. Не живи се од тога, живи се од стварности и од онога што су показали мученици Пајсије и Авакум, да су следбеници пророка Данила и трију младића“.

„Тако је и наш Митрополит данас у томе. Треба да се радујемо данас овоме јубилеју и овоме сабору“, рекао је Владика Атанасије.

Митрополит Амфилохије је Владици Викентију поклонио икону Светог Петра Цетињског, а овај њему панагију, док су монахиње Новотихвинског манастира, које су овим поводом допутовале у Црну Гору, за кивот Светог Петра Цетињског поклониле златом везени покривач.

Благодарност вама, Свети оци Епископи Цркве Божје на челу са Архиепископом јекатеринобуршким и верхотурским Викентијем, изаслаником Патријарха московског Кирила, у чијем лицу ми данас видимо многострадалну Руску Цркву која је украсила небо безбројним подвижницима, исповједницима и мученицима, све до царских страстотерпаца чију Светињу је наш Архиепископ у Јекатеринбургу обновио и у Гањиној јами нашао њихове Свете остатке“, рекао је Митрополит Амфилохије.

Архиепископ Викентије је, честитаући јубилеј Владици Амфилохију, казао да се данас Митрополија црногорско-приморска радује јубилеју када је прије двадесет и пет година Митрополит Амфилохије добио благодат апостолског служења и када је прије двадесет година ушао у трон Митрополита цетињских.

„У току свог архипастирског рада Ви сте прослављали имена угодника Божјих који су Вам и помагали у Вашој архијерејској служби. Данас се радује не само земаљска него и небеска Црква зато што сте се у току свога архијерејскога рада усрдно трудили у славу Цркве. Ви много волите и архипастире наше Руске Цркве. Многи од њих Вас знају и воле и ево је и Свјатјејши Патријарх Кирил благословио да дођем и учествујем у овој радости и торжеству. Ја Вам од све душе и срца преносим поздрав Свјатјејшег Патријарха Кирила у вези са овим јубилејима у Вашем животу. Желим Вам здравље, свако добро од Господа и силе духовне и тјелесне у Вашем служењу на корист Цркве много и много година“, рекао је Архиепископ Викентије.

Владика зворничко-тузлански Господин Василије је у име сабраних ахијереја Митрополиту Амфилохију честитао јубилеј рекавши да је Митрополит Амфилохије сигурно срећан човјек што служи Богу и роду у Црној Гори препуној Светиња које су његови помоћници.

Желим да Господ умножи љета живота Вашега, да Вам помогне и на даље, да све оно што је духовно пало подигнете, да све слабо у вјери оснажите, да снажно у вјери утврдите што више. Данас је у Црној Гори једна неописива срећа, јер гдје год ходимо, народ се Богу моли. То између осталог, уз Божју помоћ и Светитеља Црне Горе и Херцеговине, и осталих мученика и страдалника, уз Ваш труд доживљава православна Црна Гора, а то је пуноћа Светога православља“, рекао је Владика Василије.

Владика Диоклијски Господин Јован је у име пуноће Митрополије црногорско-приморске Митрополиту честитао јубилеј и уручио му поклон – уникатне филигрански израђене крст и панагију.

Овим поводом синоћ је у крипти подгоричког саборног храма Васкрсења Христовог одржана свечана академија. Поред Епископа који су учествовали у данашњем литургијском сабрању на Цетињу, присутан је био и Епископ захумско-херцеговачки Господин Григорије. Осим бројног свештенства и свештеномонаштва, присутни су били и чланови дипломатског кора у Подгорици, савјетник предсједника Србије Млађен Ђорђевић, представници политичког и културног живота и бројни вјерници.

Поздравно слово изговорио је Епископ будимљанско-никшићки Господин Јоаникије, поздраве и благослов Руског Патријарха Кирила Митрополиту Амфилохију пренио је Архиепископ Викентије, свечану бесједу одржао је Владика Атанасије, а у програму су учествовали глумац Коста Брадић, народни гуслар Ђорђије Копривица, КУД „Ђурђевданско коло“ из Подгорице, дјеца полазници вјеронауке при Цетињском манастиру, Хор „Новомученик Станко“ из Никшића и Српско пјевачко друштво „Јединство“ из Котора.

Митрополиту Амфилохију су поводом јубилеја стигли бројни телеграми-честитке, између осталих и Његове Светости Патријарха српског Господина Иринеја и Московског Патријарха Свјатјејшег Господина Кирила.
Р.В.