Прослављена Недеља Православља и обележена четрнаеста годишњица бомбардовања Србије

Широм Епархије Рашко-призренске обележена је Недеља Православља и прослављење светих икона. Епископ Рашко-призренски и Косовско-метохијски Теодосије служио је Св. Литургију у манастиру Грачаници уз саслужење свештенства Приштинског архијерејског намесништва. Посебно је свечано било и у манастиру Високи Дечани где је Св. Литургији присуствовало око стотињак поклоника из Републике Српске, представника општина које су се побратимиле са српским општинама на Косову и Метохији уз посредовање Канцеларије за КиМ Владе Србије. Канцеларију за КИМ представљао је помоћник директора г. Мирко Крлић.

Након Св. Литургије у Грачаници Епископ Теодоисје служио је парастос жртвама НАТО бомбардовања Србије 1999 године.

Владика Теодосије рекао је у беседи да смо се и ове године окупили пред крсним обележјем како бисмо молитвено обележили четрнаесту годишњицу бомбардовања Србије и ратних страдања и узнели молитве Господу Спаситељу да душе пострадалих православних хришћана упокоји у својим рајским насељима.

И у овом као и у многим другим страдањима нашег верног народа пострадало је највише невиних жртава и зато дубоко верујемо да ће их Господ пригрлити у својим рајским насељима заједно са свима онима који су невино страдали као православни хришћани због свог крсног имена и своје вере православне, рекао је Владика Теодосије.

Владика је посебно нагласио да је последњих двадесетак година наше историје у знаку крста, крста који је симбол страдања и понижења али који је страдањем оваплоћеног Сина Божијег постао симбол победе и наде. Заиста, крст је саблазан онима који не верују јер наизглед страдање за своју веру и крсно име представља пораз и тријумф непријатеља рода људског, али у светлости тајне Васкрсења Христовог страдање представља највећу силу јер је њиме Христос победио силу смрти, рекао је Владика.