Саопштење: Четворица норужаних исламиста ухапшени синоћ испред главне капије манастира Високи Дечани

31. Јануар 2016 - 13:30

Синоћ увече око 9.00 часова увече испред главне капије манастира Високи Дечани ухапшена су четворица наоружаних исламиста. Ухапшени су дошли пред улаз у манастир у белом голфу регистрације Урошевца (05). У заједничкој акцији косовске полиције и италијанског КФОР-а након легитимисања и претреса возила пронађено је да су ухапшени (четворица косовских Албанаца из четири различита дела Косова и Метохије: Гњилана, Урошевца, Призрена и Ђаковице) поседовали наоружање (калашњиков АК-47 са 20 шаржера муниције и пиштољ са шеснаест шаржера муниције 9 мм). У возилу је такође нађена и литература исламистичке садржине. Двојица од ухапшених су имали браду и обријану косу као и панталоне са кратким ногавицама, што је карактеристично за вахабисте. Истрага је у току.

Игуман манастира Високи Дечани архимандрит Сава је потврдио да се монаси и особље које ради у манастиру осећају сигурно и да је овај инцидент још један показатељ да је присуство снага КФОР-а који обезбеђује манастир од суштинског значаја за безбедност овог верског објекта, светске културне баштине УНЕСКО.

У октобру 2014. године на две капије и на помоћним објектима манастира Високи Дечани исписани су графити ИСИС и АКШ, а само 4 месеца пре тога и графити УЧК. Истрага полиције до сада није дала никакве резултате али је присуство КФОР-а од тада вишеструко повећано као и контрола целог простора око манастира који је зона високог безбедносног ризика.

Манастир Високи Дечани је оружано нападан четири пута након завршетка рата. Само један од напада је истражен и један косовски Албанац је 2007. године осуђен због напада на манастир на 2.5 године затвора.

Епархија Рашко-призренска
Призрен-Грачаница, 31. јануар 2016. год.