Саопштење Епархије Рашко-призренске поводом најновијих догађаја на Косову и Метохији

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Поводом све теже ситуације у којој се налази српско православно  становништво на Косову и Метохији, како на северу, тако и у јужном делу Покрајине, Епархија Рашко призренска упутила је апел свим релевантним институцијама, наглашавајући да инсистирањем на политичким принципима који доводе до хуманитарне кризе неће доћи до побољшања ситуације на овом простору. Политички притисци и коришћење силе против српског становништва неизбежно  ће утицати на даљи процес исељавања који се, нажалост и даље наставља, док је процес повратка готово потпуно заустављен.  Косово и Метохија без Срба неће бити само пораз за Србе, већ и за међународну заједницу која има моралну одговорност за овај простор након интервенције НАТО снага 1999. године.

Најновије акције КФОР-а на северу Косова дубоко забрињавају, јер покушајима да се под сваку цену српски народ у том делу Косова натера да прихвати косовске регистрационе таблице, коришћењем борбених возила и блокирањем алтернативних путева, који су главни канали за снабдевање народа основним намирницама и лековима, ствара се озбиљна хуманитарна криза која може да има несагледиве последице. Претњама Косовске полиције, која посвуда одузима српске таблице већ је угрожен систем здравствене заштите за косовске Србе у јужним деловима Косова, а на целој територији отежано је допремање лекова, што све косовско-метохијске Србе доводи у крајње озбиљну ситуацију.

Већини Срба који су узели косовске таблице трошкови преласка административних прелаза на простор уже Србије, ради посете ближњима, набавке хране и посла, превазилазе њихова целомесечна примања јер велики део Срба живи на егзистенцијалном минимуму. Онима који су задржали старе српске таблице косовских градова, таблице се брутално одузимају и онемогућава коришћење возила. Већина Срба једногласно сматра да споразумом о административним прелазима и коришћењу таблица није побољшан живот нашег становништва, већ је додатно отежан. Ова ситуација се нарочито тешко односи на оне Србе који живе близу административних прелаза и свакодневно морају да иду на посао у општине на територији уже Србије или обратно.

Најодлучније апелујући да се постојећи проблеми решавају дијалогом и без употребе силе и претњи, Епархија позива све релевантне факторе да се конструктивно укључе у изналажење решења која пре свега треба да допринесу останку и опстанку српског народа на целој територији Косова и Метохије и нормалном животу свих становника на овом простору. У противном косовско-метохијски Срби постаће колатерална штета политике, а безбедносна и хуманитарна ситуација ће се још више погоршавати.

Епархија Рашко-призренска и овај пут позива свој верни народ да сачува присебност и мир, али и да не посустаје у одлучности да на миран и достојанствен начин заштити своја основна права уз чврсту решеност да остане и опстане на својим вековним огњиштима, бранећи своја основна права и слободе.

Из канцеларије Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске

Призрен-Грачаница, 17. јуни 2012. год.