Седми Светопетровско-дежевски сабор код Петрове цркве у Расу

18. Септембар 2016 - 19:04

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа рашко-призренског  господина Теодосија у недељу, 18.09.2016. године, у организацији Епархије рашко-призренске и Српске православне црквене општине за Рашку област, одржан је код Петрове цркве у Расу Седми Немањин Светопетровско-дежевски сабор.
Пред мноштвом народа свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ жички господин Јустин уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа тимочког господина Илариона, Његовог Преосвештенства Епшископа рашко-призренског  господина Теодосија  и великог броја свештенослужитеља из неколико епархија СПЦ. Велику част домаћинима учинило је учешће у Литургији и Високопреподобних архимандрита Тихона (Ракићевића) игумана свете студеничке обитељи и Никифора (Миловића) секретара Епархије будимљанско-никшићке.

Духовно славље увеличало је и рукоположење ђакона Ненада Стојановића у чин свештеника који ће бити свештенослужитељ храма светога Саве у јужном делу Косовске Митровице.
У току Литургије, а након причешћа светим Христовим Тајнама, Епископ Иларион благословио је жито и славски колач.

Након свете Литургије уприличен је културно-уметнички програм који је надахнутим словом отворио Епископ Јустина а у којем су учешће узели Високопречасни протојереј-ставрофор Ранко Јовић из Неготина, хор "Аллилуиа" из Београда, ученици Богословије светих Кирила и Методија у Призрену, певачка група КУД "Копаоник" из Лепосавића. КУД "Рас" и КУД "Голија" из Новог Пазара и народни гуслар Вељко Чекановић.

Након свете Литургије Епискпи  са свештенством и верним народом обишли су храм Преноса моштију светога Саве у Дежеве који је у изградњи.