Слава манастира Свети Архангели код Призрена

Поводом великог хришћнског празника и манастирске славе сабора Светог архангела Гаврила у манастиру Светих архангела код Призрена, задужбини Цара Душана, Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Теодосије служио је свету Архијерејску Литургију, уз саслужење свештенства и свештеномонаштва рашко-призренске Епархије.
Пред сам крај свете Литургије, а након причешћа светим Христовим Тајнама, Епископ Теодосије је обавио чин освећења славског жита и колача. Домаћини овогодишње славе у манастиру била је породица Андрејевић из Грачанице.

Извештај радио-телевизије Србије

www-rts.rs

Епископ рашко-призренски Теодосије најавио је на слави у манастиру „Светог Архангела“ код Призрена почетак обнове порушене Цркве Светог Николе која се налази у манастирском комплексу. Цркву је подигао српски цар Душан.

„Данашња слава и празник нека буду камен темељац за обнову цркве Светог Николе која чека обнову и, ако Бог да, овог тренутка започнемо са обновом“, рекао је владика Теодосије у беседи након литургије и захвалио се свима који помажу опстанак и обнову цркава и народног живота на Косову и Меохији.

Теодосије је истакао да је потребно сачувати светиње и обновити оно што смо примили и оно што су други људи попалили и порушили.

„Нашом љубављу и вољом, а Божјом силом да обновимо и ову светињу, да се у њој сабирамо, на темељу на ком ћемо градити све што је добро, часно и поштено, и што су наши преци држали и сачували и нама предали“, рекао је Теодосије.

Црква је уништавана након доласка Турака и од ње су сачувани високи зидови. Међу њима су, након погрома 17. марта 2004. монаси држали богослужења, а део храма је био покривен шаторским крилом.

Сада се у обновљеном делу манастира служи у капели која има 20 квадратних метара и она може да прими мали број верника и посетилаца.

„Ово место је извор светлости и наде, велика је привилегија бити ту“, рекао је заменик директора Канцеларије за Косово и Метохију Жељко Јовић и додао да „ово место говори ко смо били и шта би могли да будемо“ као и да се оно „може сачувати љубављу, чашћу, достојанством и моралом који смо сви помало заборавили“.

Манастирској слави у Св. Архангелима присуствовао је велики број верника, расељених Призренаца, гостију из Грчке, Црне Горе, Републике Српске и из градова централне Србије.

Фотографије: Информативна служба ЕРП