Свечано прослављен празник Преображења Господњег у Прилужју

19. Август 2018 - 12:30

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Теодосије, на празник Преображења Господњег, служио је свету Литургију у Прилужју - општина Вучитрн. Епископу Теодосију саслуживали су свештенослужитељи митровичког архијерејског намесништва у присуству верног народа овога краја и игуманије грачаничке мати Стефаниде и њених монахиња. Након Св. Литургије Владика Теодосије је благословио и пресекао славски колач са домаћинима и извршио чин благосиљања грожђа. Данашња свечаност у Прилужју завршена је празничним ручком.

Приллужје је највеће српско село у општини Вучитрн и налази се у средишњем делу Косовске равнице, недалеко од магистралног пута Приштина – Митровица, односно између Грачанице и Митровице. Срба у овој општини има и у селима Граце, Гојбуља и Бањска. У сва четири села живи њих око четири хиљаде Срба, од чега у Прилужју као највећем, 3000 душа. Становници Прилужја познати су по својој устрајности и храбрости да остану своји на своме. У селу је више младих брачних парода и деце. Посебно је значајна близина северне Косовске Митровице као већински српског административног и универзитетског центра, где више младих и студира.