Свечано прослављен празник Св. пророка Илије у Лешку

Епископ Рашко-призренски Теодосије служио је данас на празник Св. пророка Илије Св. Литургију у храму Успенија Пресвете Богоросдице у Лешку, граду на северу Косова који празник Св. Илије прославља као градску славу. Владики Теодосију саслуживало је свештенство митровичког и новопазарског архијерејског намесништва, а у Литургији је учествовало око две стотине верника.

Након Св. Литургије Владика Теодосије благословио је и преломио славски колач, а потом је приређен и културно-уметнички програм у извођењу КУД из Лепосавића и деце са веронауке у Лешку.

Говорећи о Св. пророку Илији које је посебно поштован у нашем народу, Владика Теодосије се у данашњој беседи осврнуо и на тренутну ситуацију на северу Косова нагласивши да вредности за које се боримо треба да бранимо изнад свега хришћанским достојанством и честитим животом, са чврстом надом и вером у Господа.

Након данашње свечаности у Лешку Владика Теодосије је још једном обишао народ који се окупио у мирном протесту у селу Рударе, а потом продужио у правцу манастира Високи Дечани где ће сутрадан служити Св. Литургију.

Свети Илија се до 1999. године обележавао свечано и у Подујеву, у цркви посвећеној овом светитељу која је страдала у мартовском погром 2004. године.