Свечано прослављен Видовдан – Литургија у манастиру Грачаници и Парастос косовским јунацима на Газиместану

Видовдан је данас свечано прослављен у манастиру Грачаница. Св. архијерејску Литургију служио је умировљени епископ захумско-херцеговачки Атанасије уз саслужење свештенства Епархије.

Литургију је певао црквени хор из Чачка, а учестовало је више стотина верника из свих крајева централне Србије, Црне Горе, Републике Српске и Северне Македоније. Број верника је због специфичних услова пандемије ове године био много мањи него што је то уобичајено, али многи који нису могли да дођу молитвено су учествовали у нашем свесрпском слављу Видовдана молећи се у својим храмовима широм света.

„Нико нам га (Косово) не може узети, јер су кључеви КиМ у рукама великомученика Лазара. Његовим молитвама, Господе, спаси и укрепи у постојанству и достојанству твој народ косовско-метохијски“, поручио је владика Атанасије у беседи верницима, честитајући им данашњи празник.
„Против крста ко се бори, увек ће изгубити битку, а поготову они који се боре против мртвих. Како је рекао наш херцеговачки песник, Алекса Шантић, ‘гробови наши бориће се са вама’. Изашла је недавно књига и добио сам је, колико је гробова српских на Косову порушено. Е па, не могу они градити будућност своје деце на разарању гробова или на прогањању деце наше и судбина је она каква је свих гонитеља хришћана, само да ми истрајемо, издржимо и будемо постојани на месту постојанства и достојанства нашега као што је Грачаница, као што су и остале наше светиње, Богородица Љевишка, Газиместан, где ћемо данас ићи“, поручио је Атанасије.
Након Св. Литургије подељени су ордени „Мајке Југовића“ вишедетним мајкама и одржан је пригодни културно-уметнички програм. За госте је игуманија манастира мати Теодора са сестрама приредила трпезу љубави у манастирској трпезарији уз свесрдну помоћ игуманије Стефаниде и њених сестара манастира Св. Николе из Брњака и других монахиња и монаха који су помогли у припреми данашњег славља.
Парастос косовским јунацима на Газиместану је служио владика рашко – призренски Теодосије, уз саслужење умировљеног епископа захумско – херцеговачког Атанасија, свештенства и монаштва Епархије рашко – призренске.
„631. Видовдан, после Косовске битке. На страшном месту стојимо и на светом“, казао је владика, упоређујући Лазаров и Мојсијев завет, а потом и завете Светог Немање и Светог Саве. „Он је крвљу својом запечатио завет Христов са нама“, додао је говорећи о томе шта представља Лазарев завет.  Ако су Јевреји означени као изабрани старозаветни народ“, навео је даље владика, „Срби су са осталим народима који су у хришћанској вери – новозаветни народ“. „Са тим носимо одговорност да следимо завет Св. кнеза Лазара који је живот свој управо овде уложио за Христа, за веру, за отачаство, за ово наше свето Косово и Метохију“.
Остајући на Косову и чувајући цркве и манастире потврђује се управо тај завет, због чега, иако у знатно мањем броју, Срби су на Видовдан захвални што на Косову трају, објаснио је. „Има много оних који би желели да не будемо на овим просторима али нећемо се дати, нећемо се предати и истрајаћемо, не толико својом силама и снагом, колико божјом силом и нашом вером“, казао је владика. „Тамо је мало стадо али није безначајно пред Богом“.
Данашње славље прошло је мирно. Примењиване су колико су могућности налагале све мере заштите у складу са прописима. Свечаности у Грачаници и на Газиместану обезбеђивала је косовска полиција.