Свечано прослављење новоканонизованих преподобних Јустина Ћелијског и Симеона Дајбабског

Преподобни Јустин ЋелијскиПреподобни Симеон Дајбабски

Беседа Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија – Радио Светигора

Извештај и фотографије са званичног интернет-сајта СПЦ

Свечано прослављење новоканонизованих угодника Божјих извршено је на саборној Светој Архијерејској Литургији у недељу, 2. маја 2010. године, у Храму Светог Саве на Врачару. Светом Архијерејском Литургијом је началствовао Његова Светост Патријарх српски Г. Иринеј уз саслужење Архијереја Српске Православне Цркве. „Њих двојица су наша радост пред Господом, радост наше Цркве и Цркве Васељенске“, рекао је у беседи Његово Високопреосвештенство Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.

„Године 1937. преподобни отац Јустин, онда као професор Универзитета, срео се са старцем Симеоном у његовој катакомби, у манастиру који је по Божјем надахнућу открио и саградио. Срео се са њим и записао: Да ли је могуће да у овој нашој земљи постоји такво свјетило и такав свјетионик? Записао је за њега и то да је он савјест Црне Горе. Замирисао је пред њим мирисом Христовим. И записао је отац Јустин да га је миловала љубав из старчевог смиреног, Духом Светим освећеног лика. Срели се двојица Светитеља Божјих и препознали се њих двојица, сасуди Божије благодати. Отац Јустин, који је, као што му и пјевамо, имао за мјерило свега Богочовјека, и старац Симеон, који је записао такође да срце чисто види Бога и да је Дух Свети Онај Који освећује Васељену и све и сва. Било је доба распећа Цркве Христове и у вријеме када је живио преподобни Симеон Дајбабски и у вријеме када је живио преподобни отац Јустин Ћелијски. Њихова имена записана су у Књизи Живота. Они прибројани лику Светих благосиљају овај Свети храм, све нас, род наш светосавски, све људе и све земаљске народе. Њиховим молитвама, Господе Исусе Христе и Душе Свети, и нас оживотвори, освети и утврди у све дане нашега живота и у вјекове вјекова“.

Свети архијерејски сабор СПЦ је 29. априла 2010. године прогласио Светитељима Архимандрита Јустина (Поповића), духовника манастира Ћелије код Ваљева и архимандрита Симеона (Поповића), настојатеља манастира Дајбабе код Подгорице. Литургијски спомен преподобног Јустина славиће се 1. јуна по старом календару (14. јуна по новом календару), а спомен преподобног Симеона празноваће се 19. марта по старом календару (1. априла по новом календару).