Света Архијерејска Литургија и Новогодишњи пријем у Призрену

Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Теодосије, на празник Обрезања Господа нашег Исуса Христа, када прослављамо и великог угодника Божијег светог Василија Великог, служио је свету Литургију у Саборном храму светог великомученика Георгија у Призрену. На Литургији су певали монаси манастира Високи Дечани, а саслуживало је више свештеника и свештеномонаха.
На крају Литургије Епископ Теодосије је, свима присутнима, зажелео мирну и Богом благословену Нову годину Господњу.

Новогодишњи пријем у Епископском двору у Призрену

Након Св. Литургије у Призренском саборном храму Његово Преосвештенство Епископ рашко-призренски Теодосије организовао је свечани новогодишњи пријем у Владичанском двору у Призрену. Пријему су присуствовали: премијер Косова г. Мустафа, Срби и Албанци у косовским институцијама, представник Владе Србије за везу са КиМ Дејан Павићевић, лидери верских заједница (исламске, римокатоличке и јеврејске) на КиМ, више дипломата и међународних представника у Приштини и представници КФОР-а. Владика Теодосије је говорио о томе да сви треба да радимо на томе да ова година буде година мира и дијалога. Мир не можемо имати ако га прво не остваримо у себи и свом срцу и препознамо ближњег не као непријатеља већ као онога који је позван да нам буде вечни сабрат, како нас учи наша Црква. Владика је свима пожелео сваког добра изражавајући благодарност што смо се сви заједно окупили да пошаљемо поруку мира и сарадње на почетку једне године која доноси многе изазове.

Транскрипт обраћања Епископа Теодосија присутнима на Новогодишњем пријему у Призрену:

Поштовани Премијеру, г. Мустафа
Поштована Господо Министри и Вашће Екселенције,
Поштовани г. Павићевићу, представниче Владе Републике Србије
Поштовани господине Трнава и представници исламске заједницe
Поштовани Бискупе Ђерђи и представници Римокатоличке цркве
Поштовани представници Тариката и Јеврејске заједнице
Поштовани представници општине Призрен
Поштовани представници КФОР-а и других међународних институција
Драги пријатељи

Користим ову прилику да изразим велико задовољство што смо се сви данас окупили у нашем седишту Епархије Рашко-призренске, једне од најстаријих институција на овим просторима, како бисмо обележили почетак Новог лета Господњег 2016 (по Јулијанском календару). Неки су прославили празнике пре две недеље, ми славимо ових дана, свако према свом обичају. Поштујући једни друге наш Бог нас учи да поштујемо и Њега који нас је све створио да живимо у миру.

Анђелски поздрав приликом рођења Господа Исуса Христа у Витлејемској пећини „Слава на висинама Богу, а на земљи мир, међу људима добра воља“ још одјекује у срцима нас хришћана који смо прославили недавно Рођење Христово – Божић. И заиста, не можемо прославити Бога ако не радимо на томе да на земљи буде мир и међу људима добра воља. То је циљ свих нас људи, а посебно овде на Косову и Метохији, где ево већ 16 година након оружаног конфликата, у коме су страдали многи невини људи, које жалимо и поштујемо без обзира на њихову нацију и веру, улажемо напоре да учинимо да више никада комшија на комшију и брат на брата не дигне руку. Довољно нам је Бог дао и земље и неба и воде и поља да живимо у миру и поштујући једни друге указујемо поштовање према нашем заједничком Творцу Богу.

Да бисмо могли да живимо у миру потребно је најпре да нађемо онај истински мир у својим срцима, мир који долази једино од Бога и његове љубави и да у том миру препознамо све људе око себе као оне који су од Бога створени да буду наша већна браћа. Зато не можемо имати спољашњи мир док га немамо у својим срцима и зато је много данас несрећа и ратова и страдања и патњи управо зато што уместо да нађемо мир у својим срцима људи у својим ближњима виде непријатеље, понављајући страшни злочин Каина и Авеља.

Зато се молимо за тај истински мир Божији, да он завлада и у нама и у целом свету и да га сведочимо на сваком месту и у сваком времену. Тада ћемо моћи рећи да смо истинске слуге Божије, јер где је мир и љубав према ближњима направићемо места да и Бог буде међу нама.

На почетку ове 2016. године молимо се Богу да нам подари годину мирну и благословену;да све несугласице решавамо дијалогом и разумевањем једни других, а не сукобима; да чинимо све што је у нашој моћи како би друштво у коме живимо овде на Косову и Меотхији постало истински дом за све његове становнике, како би сви били сигурни и могли да имају бољу будућност, посебно млади људи.

Срећно Вам и Богом благословено Ново лето Господње. Мир вам и благослов од Бога.