Светогорски пустиножитељи поводом секташког деловања м. Артемија Радосављевића и његових присталица

Антицрквени сајт монаха Артемија Радосављевића објавио је 6. фебруара ове године писмо подршке коју је под утицајем нетачних информација потписала група светогорских пустињака коју предводи схијеромонах Рафаил. Поводом овог писма поменути пустињаци доставили су ових дана на адресу Епархије Рашко-призренске своје најновије саопштење у коме се објашњава како су "после непосредног упознавања са стањем и чињеницама у Србији, а после упознавања са самим монахом Артемијем и његовим следбеницима" схватили да је поменутим писмом подршке начињена "велика грешка са не малим последицама". У свом саопштењу светогорски пустиножитељи обраћају се смирено христољубивом верном народу СПЦ и других помесних цркава у нади да ће "милошћу Божијом штета бити отклоњена и да како на Светој Гори, тако и у Србији Русији и даље, нико више неће подржавати ову обманом заведену, застранелу и ванцрквену групацију". Будући да следбеници секте м. Артемија Радосављевића и даље манипулишу наводном поршком Светогораца сматрамо за потребно да упознамо наше читаоце са овим саопштењем.

Саопштење поводом писма светогорских пустињака:

Цркви Христовој која је у Србији свима који стоје у истини православља и ходе путем светитеља Саве Србског.
Христос Воскресе !

У обраћању вама нашој једноверној браћи у Христу од пре неколико месеци ми недостојни не имајући тачан увид у чињенично стање сагрешисмо истини и вама. У писму смо не знајући у потпуности шта се дешава у случају бившег епископа Рашко-Призренског г. Артемија, а верујући у нетачне податке који су до нас дошли, стекли погрешну представу о свему и тако у незнању упутили и подршку монаху Артемију и његовим присталицама. Нажалост, после непосредног упознавања са стањем и чињеницама у Србији, после упознавања са самим монахом Артемијем и његовим следбеницима, схватили смо да је учињена велика грешка са не малим последицама. Са великим жаљењем због причињене штете Цркви у Србији молимо за опроштај, јер то учинисмо у незнању. Сада после реалног сагледавања ситуације и догађаја схватамо и јасно нам је да монах Артемије и његови следбеници не иду правим путем и да су сви који их следе у великој опасности. Сасвим је јасно да су и поред наведених разлога за своје деловање и поступке који на први поглед изгледају исправни и оправдани у смислу борбе против свејереси екуменизма и како они кажу нарушавања канонског поретка, ипак знатно застранили, кршећи и сами каноне и нарушавајући светоотачко предање па и сам образ монашког живљења. Кроз наше писмо упућено верном народу у Србији, али и усмено кроз обраћање многима који су тражили наше мишљење из Србије, Русије, Грчке, Грузије . . . по питању догађаја око бившег епископа рашког призренског, сада монаха Артемија, ми у незнању заузесмо погрешан став да м. Артемија и његове следбенике треба подржати.

Сада, по непосредном упознавању са чињеницама и ситуацијом после разговора и са самим м. Артемијем и његовим следбеницима сматрамо да је сасвим јасно да су они у озбиљној заблуди и да су скренули са пута истине. Евидентно је да је наша погрешна процена произвела не малу штету како за Цркву у Србији тако и у многим помесним Црквама, Господ да нам се смилује и опрости. Уверени смо да ће милошћу Божијом уз наше свесрдно залагање штета бити отклоњена, и да како на Светој Гори тако и у Србији, Русији и даље, нико више неће подржавати ову обманом заведену, застранелу, ванцрквену групацију. У јеванђељском духу и искреној бризи за своју залуталу браћу сви се усрдно молимо Господу да их просветли и поврати са пута пропасти, да Милостиви Господ погледа на заведене душе и поврати их из мрака странпутица и левих и десних. Следити било кога апсолутно и без икаквог расуђивања неизбежно проузрокује заблуду и пропаст. Христос Бог наш је једини Пут, Истина и Живот. Једино Њему требамо, можемо и морамо безрезервно веровати и апослутно се покоравати, у писму стоји „Нека је проклет сваки који се узда у човека“ дао Бог да сви ово схвате и прихвате. Смирено просимо ваше свете молитве и опроштај за проуроковано смућење и штету, ваша у Васкрслом Господу браћа недостојни Атонски пустиножитељи.

Молитвама Светога Саве Србског, Светог Симеона Мироточивог, Светог Николаја Жичког, Светог Јустина Ћелијског, Светих Атонских Отаца и свих светих да нас помилује Васкрсли Господ наш Исус Христос и свима нам дарује вечни живот.

СХИЈЕРОМОНАХ РАФАИЛ
СХИЈЕРОМОНАХ ЈЕФИМИЈ