У храму Св. Николе у Приштини одслужен парастос пострадалим Србима у Мартовском погрому 2004.год.

Парастос за жртве Мартовског погрома

Обележавање десете годишњице Мартовског погрома започело је парастосом жртвама у храму Св. Николе у Приштини. Парастос је служио Његово Преосвештенство Епископ Рашко-призренски и Косовско-метохијски Теодосије уз саслужење свештенства Епархије Рашко-призренске

Владика Теодосије је у својој беседи након парастоса жртвама 17. и 18. марта 2004. год. подсетио и на пострадале православне храмове, српске домове и на протеривање више од 4000 Срба са Косова и Метохије.

“Оно због чега је наше срце данас тужно је што су наши суграђани и наши ближњи који су отишли са ових простора у избеглиштву и расејању. Мало њих се вратило, такорећи да нема повратка. И то је браћо и сестре оно за чим ми данас жалимо. После 10 година од мартовског погрома и овај град овде и многи градови на Косову и Метохији су готово без Срба који су живели пре 1999. и 2004. године“.

Сећајући се тих трагичних мартовских догађаја пре 10 година, Владика је рекао да су то били дани великих искушења за Србе на КиМ и да је Божије чудо да су спасени неки од највећих православних храмова. „„ Иако су наши непријатељи мислили да ће затрти сваки траг нашег постојања на Косову и Метохији, ми се данас, после десет година, сабрани у овом храму сећамо немилих догађаја, када су екстремисти јуришали са намером да униште све оно што припада српском роду, палили куће , храмове…. Али и поред тога Црква никада није престала да позива на заједнички живот свих који живе на овом простору“, нагласио је Владика Теодосије указавши да после Распећа увек долази Васкрсење и да као хришћани живимо у сталној нади коју крепи вера у Господа Христа.

„Косово и Метохија припада свима. Видели смо да је немогуће да један народ потисне други народ, без обзира ко био у питању, и да није добро за један народ ако мисли да може сам живети, и да себично приграби све себи, да себи гради срећу на болу и тузи својих суграђана, својих комшија“, рекао је владика након парастоса.

У храму Светог Николе, који је и сам пострадао у Мартовском погрому, данас се окупило стотинак верника, међу којима су били и градоначелник Општине Грачаница, Бранимир Стојановић, представници Канцеларије за Косово и Метохију, представници Срба у косовским институцијама, као и неколико међународних дипломатских представника у Приштини. Директор канцеларије за Косово и Метохију, министар Александар Вулин нажалост није могао да допутује на Косово и Метохију јер му је то поново забрањено од стране приштинских власти (видети вест)

Након парастоса званиници Владе Србије и представници косовских институција дали су изјаве за медије:

Помоћник директора Канцеларије за КиМ Мирко Крлић рекао је да погром Срба и даље траје. „Не прође недеља, а да се не направи неки инцидент, нека неправда, неки притисак на штету Срба. Наравно, ово је већ предуго, а тако пролазе сви злочини који немају свој судски епилог, судски процес. Све што тражимо јесте једнакост, једнакост у праву на безбедност за сваког грађанина, једнакост у праву на економски развој и просперитет, једнакост у праву на опстанак на свом простору, опстанак у својој колевци на Косову и Метохији“.

Коментаришући забрану доласка министру без портфеља Александру Вулину и данашње задржавање споменика на Мердару, г. Крлић је рекао да је то покушај косовских власти да се угуши сећање на овај дан. „Покушај да се заборави, да се не види оно што су све светске камере забележиле пре десет годна. Наравно, заборава нема, наше је да неки догађаји као што је 17. март остану и морални и духовни путокази нашем народу, како не би имали нове негативне репризе и негаитвне билансе“.

И заменик косовског премијера г. Слободан Петровић рекао је да се 17. март не сме заборавити али и да се не сме поновити. „Ево и на данашњи дан желим да упутим поруку свима онима који имају мандат да пронађу пончиниоце да то и ураде. Ја ћу са своје позиције коју имам да дам свој максимум. Оно што је јако важно је да са овог парастоса иду поруке помирења, поруке суживота што је посебно важно за све даље процесе који нас заједно чекају“, рекао је Петровић.
Јевтић: Мартовски погром зауставио процес повратка.

Министар за заједнице и повратак у Влади Косова Далибор Јевтић изјавио је да је мартовски погром у великој мери зауставио процес повртака Срба и да је утицао на међусобно поверење двеју заједница. „Још увек нисмо добили оговор на питање ко су организатори насиља које се дешавао током мартовског погрома. Још увек тражимо одговор на то питање јер желимо да они коју су то урадили буду у складу са законом и кажњени, јер једино тако можемо изградити поверење и послати јасну поруку свима онима који размишљају на такав начин да неће проћи некажњено, уколио желе да тако нешто понове. Надам да се тако нешто никада више неће поновити“, казао је Јевтић.

Живка Савић је једна од ретких Српскиња која је остала да живи у згради YУ програма у Приштини која је у насиљу из марта 2004. спаљена.

„Увек када дође тај датум сећам се тих слика, поготову зато што је мој унук тада имао три године. Нисмо смели да укључимо телевизор или да изађемо напоље. Након десет година живота у Приштини у једном тренутку помислите да се нешто променило, а када опет доживите нешто онда се разочарате и схватите да је све то само маска“.

У вечерњим часовима у Дому културе у Грачаници биће одржана академија на којој ће бити евоцирана сећања на ове трагичне дане пре десет година, као и на целокупно страдање српског православног народа на Косову и Метохији, нарочито у периоду међународно гарантованог мира.

Прилог ТВ Центар
<p>  </p> <p>