У манастиру Гориочу постављена нова игуманија – мати Марта

Данас, на празник Св. Пророка Илије Епископ Рашко-призренски Теодосије служио је Св. Литургију у манастиру Гориоч код Истока. Владика је на крају Свете Литургије за игуманију манастира именовао монахињу Марту, која је започела свој монашки живот у овом манастиру 1998. године и од свих сестара манастира најдуже је у монашком подвигу. У време њеног доласка у манастир Гориоч игуманија је била блаженопочивша мати Дарија која је са сестрама претходно по благослову Епископа прешла из манастира Сопоћани, а свештенослужитељ је био покојни архимандрит Сава, који је претходно вредно радио на обнови и изградњи ове светиње. Мати Марта је духовно узрастала посебно уз своју старицу, потоњу игуманију манастира мати Исидору која ју је и привела на монашењу и од које се учила молитви и другим монашким врлинама, пролазећи сва манастирска послушања. Мати Марта је још од раније свој живот определила вери у Бога, још док је у свету, као сестра Биљана, подизала своју породицу, синове Живка (садашњег Епископа Теодосија) и Дејана, учећи их животу у Христу. Посебна жеља јој је звеј била да у монашком чину служи Богу на Косову и Метохији.

Мати Марту је за игумански чин привела мати Теодора, игуманија манастира Грачанице, која је са сестром Саром дошла данас у Гориоч да учествује у овом радосном догађају. Иначе у манастиру Гориоч, који је посвећен Св. Николају Мирликијском Чудотворцу, данас се подвизава заједно са мати Мартом 5 монахиња. Епископ Теодосије је у својој краћој беседи, предајући јој игумански крст, своју мајку по телу укрепио на подвиг духовног мајчинства, са молитвеном жељом да јој Господ подари снаге, вере и трпљења да настави свој монашки живот угледајући се посебно на своју старицу, блаженопочившу мати Исидору.

Манастир Гориоч, као ранији дечански метох, посебно негује везу са манастиром Дечани и Светим Краљем Стефаном Дечанским. Као своју манастирску славу прославља летњи празник Св. Николе, када се обележава и спомен чудесног исцелења и повратка вида ослепљеном краљу Стефану молитвама Св. Николе.