Вечерње Новости: Кула ниче по плану – настављају се радови у манастиру Ђурђеви Ступови

Већ крајем априла или почетком маја биће настављени радови на обнови манастира Ђурђеви ступови код Новог Пазара, задужбине Стефана Немање из 12. века и светског културног добра под заштитом УНЕСКО.

Како истиче отац Герасим, игуман ове светиње, обновом ће, као и ранијих година, руководити стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе.
– Све иде по плану, очекујемо наставак радова на великим кулама (ступовима), које ће, кад потпуно буду завршене, манастиру вратити изглед који је некада имао. Куле полако иду „ка небу“ и већ овога лета достићиће висину манастира, упоредо ће се радити и на другим доловима цркве светог Ђорђа, која је у средишту манастирског комплекса – истиче отац Герасим.

Обнову манастира Ђурђеви ступови највећим делом финансира Министарство културе, а део средстава обезбеђује се и добровољним прилозима верника из земље и дијаспоре.

– Настављамо и са приложничком акцијим „Обновимо себе, подигнимо Ступове“, у коју је укључен велики број познатих личности из света културе, естраде, филма и спорта. Једва чекамо тренутак да се огласе звона са „ступова“ и позову вернике у Рашкој и Дежевској долини на окупљања и молитве, хвала Богу, тај дан је све ближи – додаје отац Герасим.
Манастир Ђурђеви ступови кроз историју више пута рушен и обнављан, најтеже је страдао у Првом светском рату, када је потпуно сравњен са земљом. Прва фаза обнове обављена је седамдесетих и осамдесетих година прошлог века, њоме је руководио покојни академик Јован Нешковић, који је Ђурђеве ступове практично подигао из пепела. Радови су настављени пре 15 година, манастир је „укровљен“ и затворен, у њему се одржавају службе, изграђен је и нови конак, а обновљена је и трпезарија краља Драгутина у којој се сада одржавају разне духовне и културне свечаности.

НОВИ КОНАК

Конак манастира Ђурђеви ступови одавно је тесан за манастирско братство и све младе људе посвећене православљу и Богу који би желели да се замонаше у овој светињи. Планирана је изградња новог и знатно већег конака.