Владика Атанасије служио у Косовском Поморављу

3. Јун 2020 - 19:59
Његово Преосвештенство, умировљени Епископ захумско-херцеговачки, г. Атанасије, служио је свету Архијерејску литургију у храму светог цара Константина и царице Јелене, у селу Коретише у Косовском Поморављу.  Епископу Атанасију су саслуживали архијерејски заменик и игуман манастира Драганац, о. Иларион, игуман манастира Архангели, отац Михаило, као и свештеници гњиланског намесништва.

Литургији је присуствовао велики број верника широм Косовског Поморавља. Празник Светог цара Константина и царице Јелене сабранима је честитао Преосвећени Епископ Атанасије, бесједећи о данашњем великом празнику.
"Нека вам је срећна слава Свети цареви Константин и Јелена, који су крстом закрстили свет, преместили центар хришћанског света из несрећног Рима, који нас је прогонио три века. Цар Константин је 313. године Миланским едиктом укинуо прогон хришћана и признао хришћанство.Тиме је хришћанска црква побеђивала крстом и крст се појавио на многим местима у Јерусалиму, у ваздуху, на дрвећу... Крст носити нама је суђено", поручио је владика Атанасије.

Након литургије, испред храма приказан је сплет песама и игара у извођењу деце и младих из Коретишта, а у коло се ухватио и владика Атанасије.