Захваљујући помоћи Канцеларије за КиМ Владе Србије и ове године на Видовдан додељени ордени Мајке Југовића и новчана помоћ мајкама са више деце

Канцеларија за Косово и Метохију Владе Републике Србије, која несебично помаже Епархију Рашко-призренску у свим видовима очувања и унапређења црквеног живота и помоћи народу на Косову и Метохији, и ове године је издвојила значајна финансијска средства како би се по већ устаљеном обичају на Видовдан мајкама са више деце доделио орден „Мајке Југовића“ и новчана средства за децу.
Епархија Рашко-призренска је уз помоћ Канцеларије за КиМ Владе Србије након Видовданске Литургије у манастиру Грачаница ове године доделила златни орден мајке Југовића мајкама које живе на Косову и Метохији и које су родиле и одгајају петоро или више деце. Такође су додељени и сребрни ордени мајке Југовића за мајке које су родиле четворо дјеце. Канцеларија за КиМ на челу са г. Марком Ђурићем је обезбедила за свако дјете и новчану помоћ од 12.000 динара (тј. 100 евра) као подршку рађању и опстанку нашег верног народа на овим просторима.
Златни орден Југовића додијељен је мајкама Биљани Перић из Пасјана, Гордани Секулић из Ливађа код Грачанице, Блажици  Синадиновић из Газиводе, Радојки Орловић и Миљани Антонијевић из Зубиног Потока, Данијели Костић из Рајетића, Јелени Милутиновић из Лукара, Јасмини Трикош из Рашке, Ружици Влашковић из Лепосавића, Маји Недељковић из Косовске Митровице, Слађани Антић из Беревца, Снежани Јовановић из Грачанице, Стани Арсић из Новог Бадовца, Сањи Филиповић из Ливађа.
Сребрни орден мајке Југовића додијељен је Данијели Милић из Гојбуље, Дани Јовановић из Видова, Милени Поповић, Весни Николић и Ради Покимица из Рашке, Јелени Веселиновић из Постења, Благици Гођевац и Марици Милојевић из Лепосавића, Лидији Радовановић из Малог Звечана, Јелици Радовановић из Житковца, Радици Гвозденовић из Рудине, Оливери Стојковић из Косовске Митровице, Радици Начић, Милени Јаковљевић и Светлани Радосављевић из Племетине, Стани Мишић, Јоргованки Милић, Данијели Поповић Марини Ристић и Тијани Ковачевић из Прилужја, Драгани Бојковић из Доње Брњице, Слађани Петковић из Бабиног Моста, Дијани Симић из Врбовца, Анкици Нојкић из Могиле, Сузани Мирковић из Партеша, Милица Дејковић и Ивани Савић из Шилова и Зорици Лазић.
За доделу Златног и сребрног ордена за 2018. годину свештеници су предложили 46 мајки, од тога 14 за златни а 32 засребрни орден. Мајке, којима су уручена признања укупно имају 200 деце. Пошто је 11 пријављених мајки већ ранијих година добијало помоћ за четворо деце, сада им је исплаћена помоћ само за добијено пето дете, и због тога је на списку укупно 156 деце, за коју је додељена новчана помоћ.
Такође уз помоћ Канцеларије за Косово и Метохију и уплаћених новчаних средстава израђено је 14 златних ордена за мајке које су родиле и одгајају петоро и више деце, и 32 сребрна ордена за мајке које су родиле и одгајају четворо деце. Уз орден мајкама су додељене и архијерејске грамате. Ордење и грамате доделили су Високопреосвећени Митрополит Црногорско-приморски Г. Амфилохије и Епископ Рашко-призренски Г. Теодосије.
Епископ Рашко-призренски Теодосије са својим свештенством изразио је овом приликом искрену благодарност г. Марку Ђурићу, директору Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије и свим његовим сарадницима за помоћ у подршци вишедетним породицама, као и за сву подршку и новчану помоћ у обнови, заштити цркава и манастира на Косову и Метохији последњих година.
Додељивање ордена и новчане помоћи мајкама које су родиле и одгајају четворо или више деце Епархија рашко-призренска почела је још на Видовдан 1993. године. Ова пракса је настављена и наредних година, све до 2018. године, изузев 1999. године, због тешке ситуације и страдања Срба на Косову и Метохији, посебно у јуну месецу те године.
ПДФ – Списак мајки које су родиле и одгајају четворо или више деце, које су примиле златне и сребрене ордене Мајке Југовића уз новчана средства обезбеђена од Канцеларије за КИМ, Владе Републике Србије