Епископи Атанасије и Теодосије служили на Томину недељу у саборном храму Св. Ђорђа у Призрену

Данас на Томину недељу Архијерејску Литургију у Саборном храму Св. Ђорђа у Призрену служио је Администратор Епархије Рашко-призренске и Косовско-метохијске Епископ Атанасије уз саслужење Викарног Епископа Теодосија, четири протојереја Миленка Драгићевића, Срђана Станковића, Живојина Којића и Александра Нашпалића као и јерођакона Кирила из манастира Високи Дечани. У Литургији је учествовало стотињак верника из Призрена, Велике Хоче, Ораховца и Сириничке жупе, за које је ово била још једна прилика да се окупе у новообновљеном саборном храму Св. Ђорђа с обзиром да је Епископ Атанасије претходно служио Св. Литургију у овом храму за Недељу Православља као и Васкршње вечерње. За певницом су певали дипломирани богослов Дејан Ристић, бивши ученик Призренске богословије, са још два студента из Грчке. Већина присутних верника су се причестили, међу њима и деца као и четири старице које су из Ђаковице дошле на Литургију. Епископ Атанасије је одликовао чином протојереја ставрофора двојицу свештеника, протојереја Миленка Драгићевића (који служи као парох Великохочански већ 30 година) и архијерејског намесника Призренског протојереја Живојина Којића, одајући на тај начин признање двојици свештенослужитеља за предани пастирски рад. Празничну беседу одржао је Викарни Епископ Теодосије. У наставку доносимо ФОТОГАЛЕРИЈУ и краће обраћање Еп. Атанасија.

This text will be replaced

Звучни запис беседе Епископа Теодосија 9 МБ

Владика Атанасије је искористио прилику да позивајући присутне вернике да се причесте каже неколико речи о значају Причешћа, посебно у ове дане Светле недеље."Причешће је тајна Царства небеског и није везана са постом као што говоре лажни хришћани и лажни духовници који личе на богумиле." Владика је објаснио да постоји време поста и да је пост потребан и да онај који држи редовно постове може да се редовно причешћује јер тако уче и црквени канони и цело Предање Цркве. У наставку обраћања Епископ Атанасије се са жаљењем осврнуо на псевдозилоте, посебно у манастиру Св. Арханђела код Призрена који "ево већ две године не дају Призренцима и држе их у савести оковане да не долазе у цркву своју обновљену, коју је примио Патријарх као Епископ Нишки". Владика Атанасије је тавко понашање назвао секташтвом које је противно и ставу Владике Артемија, који је прихватио одлуке Патријарха и Синода и поштује их. Слично се понашају, рекао је Владика даље у обраћању, и  поједини монаси на северу којих све заједно са овима нема више од 25-6, али који стварају смутњу и одвраћају народ од црквеног поретка. Међу њима је посебно активан монах Антоније за кога је Владика рекао да ће му сутра бити прочитана оптужница и да се рашчињава и искључује из црквене заједнице јер ровари по Цркви већ пет-шест година, по Београду, по Шабачкој и Ваљевској Епархији као и по Косову и Метохији. Као и претходних дана Владика је посебно нагласио да се на Светим Литургијама слободно причешћују сви који у срцу и души немају злобе, мржње, клеветања. Псевдозилоти говоре како нема причешћа без поста "држе тобоже неки пост и нека православна правила, а они клеветају, лажу, подмећу и то им ништа не смета". Такве псеудодуховнике Владика је упоредио са фарисејима "који су узели кључеве од царства, нити сами улазе, нити друге пуштају."

This text will be replaced

Звучни запис обраћања Епископа Атанасија 5 МБ